Λύγισε στην παράταση (77-75) και στο τελευταίο σουτ το Περιστέρι bwin!

Το σουτ του Σπίντι Σμιθ στα 1.9’’ πριν το τέλος της παράτασης υποχρέωσε το Περιστέρι bwin στην ήττα με 77-75 (κ.α. 66-66) από την Χάποελ Ιερουσαλήμ στην πρεμιέρα της φάσης των «16» του Basketball Champions League.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη με καλάθι του Τζόε Ράγκλαντ στα 16.3’’ πέρασαν μπροστά (75-74), αλλά στη συνέχεια ο Σπίντι Σμιθ με τρίποντο στο 1.9’’ πριν το τέλος οδήγησε τους Ισραηλινούς στη νίκη.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το Περιστέρι bwin είχε τον απόλυτο έλεγχο παίζοντας εξαιρετική άμυνα και έχοντας κυρίαρχο στη ρακέτα τον Τρέβορ Τόμπσον.

Ο σέντερ των «κυανοκιτρίνων» είχε 10 πόντους στα πρώτα 5λεπτά (18-9) και η διαφορά με καλάθι του Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς «εκτοξεύτηκε» στο +14 (24-10 στο 8.30’’).

Στη συνέχεια η ομάδα του Ηλία Καντζούρη βρήκε λύσεις με τους Σπίντι Σμιθ και Ζακ Χάνκινς και πλησίασε στους 5 πόντους (32-27 στο 14’).

Η αντίδραση του Περιστερίου bwin ήταν άμεση και με καλάθια από τους Τρέβορ Τόμπσον και Τζέιλεν Χαντς που επανήλθε μετά τον τραυματισμό του ανέβασαν τη διαφορά στο +16 (43-27 στο 17.20’’) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με το σκορ να είναι 46-36 για τους «κυανοκίτρινους».

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη που δεν είχαν την βοήθεια του Ζερμέιν Λοβ, ο οποίος έμεινε εκτός λόγω ίωσης που τον ταλαιπώρησε διατήρησαν μια απόσταση (51-43 στο 25’ και 54-48 στο 26.20’’) από την Χάποελ πριν ολοκληρωθεί το τρίτο 10λεπτο με καλάθι του Μπρίτον Λεμάρ με το οποίο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά (54-56 στο 30’) στο σκορ.

Στην τελευταία περίοδο με τον Λεμάρ να σκοράρει η Χάποελ πήρε μια διαφορά 7 πόντων (54-61 στο 32’), όμως το Περιστέρι bwin αντέδρασε και πέρασε μπροστά (62-61 στο 34.20’’) με καλάθι του Στέλιου Πουλιανίτη.

Η Χάποελ ακούμπησε την μπάλα στον Σπίντι Σμιθ (62-66 στο 38’), οι «κυανοκίτρινοι» στη συνέχεια με τέσσερις ελεύθερες βολές του Κένι Γουίλιαμς έστειλαν τον αγώνα στην παράταση (66-66 στο 40’).

Στο έξτρα 5λεπτο η Χάποελ που πήγε περισσότερες φορές στην γραμμή της φιλανθρωπίας (17 έναντι 36 συνολικά) το εκμεταλλεύτηκε και προηγήθηκε (73-74, 53’’).

Ο Τζόε Ράγκλαντ σκόραρε με ωραία ενέργεια (75-74, 16.3’’) και στην τελευταία επίθεση ο Σπίντι Σμιθ ευστόχησε σε τρίποντο στα 1.9’’ πριν τη λήξη και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ροσό, Βούλιτς, Βογίνοβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-16, 46-36, 54-56, 66-66 (κ.α.), 75-77.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ντάνγκουμπιτς 13 (2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 4 (2/9 σουτ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράγκλανς 10 (4/8 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Ρένφρο 2, Γουίλιαμς 13 (3/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Χουγκάζ, Χαντς 13 (2/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Κασελάκης 2 (1/6 σουτ), Πουλιανίτης 2, Τόμπσον 16 (7/11 δίποντα, 2/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος, Ζούγρης.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Καντζούρης): Κάρινγκτον 7 (1/5 σουτ), Χάνκινς 13 (4/5 δίποντα, 5/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζόνσον 9 (3/3 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Ράντολφ 1 (0/12 σουτ, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σμιθ 22 (3/5 βολές, 2/6 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπλέιζερ 3 (1), Χαχασβίλι 2, Κορνέλιους 3 (1), Λεμάρ 11 (3/5 δίποντα, 5/5 βολές), Γουίλιαμς 6 (5 ριμπάουντ), Ζούσμαν.

«Είμαι περήφανος για την ομάδα μου και τους παίκτες, στο τελευταίο σουτ μπορεί να κερδίσεις, μπορεί και να χάσεις»

Μετά το τέλος του αγώνα με την Χάποελ Ιερουσαλήμ, ο προπονητής του Περιστερίου bwin Βασίλης Σπανούλης, δήλωσε: «Ήταν ένα σπουδαίο ματς, απέναντι σε μια ομάδα που αποτελεί ένα από τα φαβορί για τον τίτλο. Έχουν βάθος και ποιότητα στο ρόστερ και είναι μεγάλος οργανισμός. Είμαι υπερήφανος για την ομάδα μου και τους παίκτες μου που παίξαμε έτσι στο πρώτο ημίχρονο.

Μετά χάσαμε στο τελευταίο σουτ. Στο τελευταίο σουτ, στην τελευταία κατοχή, μπορεί να κερδίσεις, μπορεί και να χάσεις. Έχει να κάνει με την τύχη, με ένα σουτ».

Και συνέχισε: «Το πιο σημαντικό για εμένα ήταν πως οι παίκτες μου πάλεψαν και τα έδωσαν όλα. Βάλαμε την ομάδα μας σε μια θέση όπου κάθε αντίπαλο τον αντιμετωπίζουμε κατά μέτωπο, χωρίς να δείχνουμε φόβο. Πρέπει να είμαστε αποφασισμένοι όμως, οργανωμένοι και να παίζουμε καλό μπάσκετ.

Θέλω να ξαναδώ το παιχνίδι, γιατί σε τέτοιο ματς με τόσες επαφές και από τις δύο ομάδες, βλέπω πως οι βολές είναι 17-36 για την Χάποελ στην έδρα μας. Συγχαρητήρια στη Χάποελ και στον φίλο μου Ηλία Καντζούρη. Συνεχίζουμε».

Ο Κένι Γουίλιαμς που έκανε μεγάλη προσπάθεια, υπογράμμισε: «Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι, όμως στο τέλος δεν βγάλαμε τη φάση που έπρεπε. Πρέπει να δώσουμε τα credit στον Σμιθ. Έβαλε ένα δύσκολο σουτ, πάνω σε άμυνα. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να επιστρέψουμε στη δουλειά αύριο, να δούμε το βίντεο και να δούμε τι έπρεπε να κάνουμε καλύτερα και να συνεχίσουμε. Έχουμε παιχνίδια μπροστά μας που πρέπει να δώσουμε, οπότε δεν πρέπει να αφήσουμε αυτό το αποτέλεσμα να χαλάσει τη σεζόν μας».

Από την πλευρά του ο προπονητής της Χάποελ Ιερουσαλήμ, Ηλίας Καντζούρης, υποστήριξε: «Ήταν ένα πολύ σκληρό ματς, όπως το περιμέναμε. Ήταν ένας… σκυλοκαβγάς ουσιαστικά, ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες. Ξέραμε πως είναι δύσκολα εδώ. Η άμυνά μας στο δεύτερο μισό ήταν αποφασιστική, όπως και οι μικρές λεπτομέρειες στο τέλος. Μπορούσαμε να έχουμε τελειώσει νωρίτερα το ματς, αλλά αυτό είναι το μπάσκετ».

Και κατέληξε: «Το Περιστέρι bwin έχει πολύ καλούς παίκτες, σπουδαίο προπονητή και ξέραμε πως δεν θα τα παρατήσει. Στο τέλος της ημέρας αυτό που μετράει είναι η νίκη που βάζουμε στις αποσκευές μας και συνεχίζουμε για το επόμενο. Θα είναι πολύ δύσκολο γκρουπ. Το δυσκολότερο σε ολόκληρο το Basketball Champions League».

Ο Σπίντι Σμιθ που σημείωσε το νικητήριο καλάθι από την μεριά του, τόνισε: «Πρέπει να αποδώσω τα εύσημα. Στο δεύτερο μισό η άμυνά μας ήταν καλύτερη από το πρώτο. Ήταν μια ομαδική δύσκολη νίκη, σε ένα πολύ σκληρό γκρουπ. Ξεκινήσαμε το Top-16 με τον σωστό τρόπο. Θέλω να ευχηθώ στη μαμά μου χαρούμενα γενέθλια».