Με χαμόγελα «αποχαιρέτησε» το 2023 το Περιστέρι bwin

Με τον Ζερμέιν Λοβ να ηγείται στην επίθεση το Περιστέρι bwin «αποχαιρέτησε» το 2023 με άνετη νίκη (89-77) επί του Κολοσσού, για την 12η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι «κυανοκίτρινοι» πλέον έχουν ρεκόρ 7-5 στο πρωτάθλημα, ενώ η ομάδα της Ρόδου βρίσκεται στο 4-8.

Ο Βασίλης Σπανούλης είδε πέντε παίκτες του να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων (Λοβ, Τόμπσον, Μήτρου-Λονγκ, Ρένφρο και Γουίλιαμς), ενώ είχαν 21 ασίστ για 9 λάθη.

Μάλιστα, με την πολύ καλή άμυνα υποχρέωσαν τον Κολοσσό να υποπέσει σε 17 λάθη.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι παίκτες του Περιστερίου bwin πήραν μια σημαντική διαφορά (15-4 στο 3.20’’) και την διατήρησαν ως το τέλος της πρώτης περιόδου (25-17 στο 10’).

Στο δεύτερο 10λεπτο οι φιλοξενούμενοι ανανεώνοντας με τον Σισιμόλα Σίτου πολλές επιθέσεις σκόραραν και πλησίασαν στους 4 πόντους (34-30 στο 16.20’’), ενώ το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ να είναι 42-37 (στο 20’) για τους «κυανοκίτρινους».

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Περιστερίου bwin με αποτελεσματική άμυνα και λύσεις επιθετικά από τον Ζερμέιν Λοβ, αλλά και τους Γουίλιαμς-Ρένφρο μπόρεσε να ξεφύγει με 17 πόντους (58-41 στο 24.40’’), ενώ το τρίτο 10λεπτο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στο +16 (71-55 στο 30’).

Ουσιαστικά το τέταρτο 10λεπτο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού το Περιστέρι bwin δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο από τον αντίπαλο του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Θεονάς, Μηλαπίδης, Τεφτίκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 42-37, 71-55, 89-77.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Ράγκλαντ 7 (3/7 δίποντα, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ντάνγκουμπιτς 8 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Λοβ 19 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κασελάκης 8 (3/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Τόμπσον 10 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 10 (2/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ξανθόπουλος, Ρένφρο 10 (5/7 δίποντα), Γουίλιαμς 12 (1), Χουγκάζ, Ζούγρης 5.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ Ρ. (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 10 (1/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Ουτόμι 7 (1), Μπράικοβιτς 15 (6/7 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Πόλι 4, Περάντες 16 (1/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Παπαγιάννης 1, Πετρόπουλος, Μπιλλής 3, Σίτου 19 (7/11 δίποντα, 5/7 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπαδάκης 2 (0/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

«Το πιο σημαντικό είναι ότι συνεχίζουμε να παίζουμε καλό μπάσκετ, κυριαρχήσαμε στο παιχνίδι»

Μετά το τέλος του αγώνα με τον Κολοσσό, ο προπονητής του Περιστερίου bwin Βασίλης Σπανούλης, δήλωσε: «Πήραμε ακόμη μια σημαντική νίκη στο πρωτάθλημα. Το πιο σημαντικό είναι ότι συνεχίζουμε να παίζουμε καλό μπάσκετ.

Κυριαρχήσαμε στο παιχνίδι, ελέγξαμε τον αγώνα από το πρώτο δευτερόλεπτο. Παίξαμε εξαιρετική άμυνα στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ που πήρε ο Κολοσσός και κάποιες διεκδικούμενες μπάλες που χάσαμε».

Και συμπλήρωσε: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσήλωση τους και για τον τρόπο που αγωνίστηκαν στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού».

Από την πλευρά του ο προπονητής του Κολοσσού Ρόδου Κούρο Σεγκούρα, υποστήριξε: «Πρώτα απ’ όλα συγχαρητήρια στην ομάδα του Περιστερίου bwin. Ξεκίνησε το παιχνίδι, με πολύ ενέργεια και αποφασιστικότητα, βάλανε τα κορμιά τους και αυτό μας δημιούργησε πρόβλημα.

Στη συνέχεια αντιδράσαμε, προσπαθήσαμε να παίξουμε καλύτερη άμυνα και στην επίθεση να είμαστε καλύτεροι. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πολύ καλύτερο για εμάς.

Μάλιστα, πήραμε κάποιους έξτρα πόντους από τα επιθετικά ριμπάουντ που μας βοήθησαν πολύ».

Και κατέληξε: «Στο τρίτο 10λεπτο η ομάδα του Περιστερίου bwin μας περιόρισε τα επιθετικά ριμπάουντ και μπήκαν πολύ δυνατά. Κάτι που δεν μας άφησε ενέργεια για να είμαστε πιο αποτελεσματικοί.

Στη συνέχεια πήραν ένα προβάδισμα 10-12 πόντων σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου μέρους, προσπαθήσαμε να αντιδράσουμε, αλλά δεν βρήκαμε τη δύναμη».