Η αστοχία «πλήγωσε» το Περιστέρι bwin

Την ήττα (81-73) γνώρισε το Περιστέρι bwin από τον Άρη στη Θεσσαλονίκη για την 10η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Από τα πρώτα λεπτά ο Άρης μπήκε πιο δυνατά και με τρίποντα των Ρομπέρτο Γκάλινατ και Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς είχε τον έλεγχο (11-6 στο 4’) εκμεταλλευόμενος την αστοχία των παικτών του Περιστερίου bwin που στερήθηκαν τις υπηρεσίες του τραυματία Τζέιλεν Χαντς.

Ο Άρης με τρίποντο του Λευτέρη Μποχωρίδη ανέβασε τη διαφορά στο +8 (18-10 στο 9’), ενώ το πρώτο 10λεπτο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Νέιτ Ρένφρο (18-12).

Με 4/13 σουτ εντός πεδιάς (30%) οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη δεν μπορούσαν να περιμένουν κάτι καλύτερο, καθώς φάνηκε η απουσία του Τζέιλεν Χαντς.

Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν κι άλλο ανεβάζοντας τη διαφορά στο +12 (26-14 στο 12’) και λίγο αργότερα στο +13 (29-16 στο 13’).

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη στη συνέχεια αντέδρασαν και «έτρεξαν» ένα σερί 8-0 με τους Χουγκάζ, Γουίλιαμς και Ράγκλαντ (29-26 στο 18’).

Ο Άρης με τον Βασίλη Τολιόπουλο να σκοράρει και να δημιουργεί ανέβασε τη διαφορά στο +7 (37-30 στο 20’) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Άρης με καλάθια από τους Τολιόπουλο, Μπλούμπεργκς και Γκάλινατ και με επιμέρους 15-9 ανέβασε τη διαφορά στο +13 (52-39 στο 27’).

Το Περιστέρι bwin ήταν άστοχο από την περιφέρεια (είχε 5/22 τρίποντα και 22%) και αυτό το γεγονός δεν άφηνε περιθώρια αντίδρασης (59-46 στο 30’).

Ο Ρομπέρτο Γκάλινατ στην τελευταία περίοδο πέτυχε δύσκολα σουτ και η διαφορά έφτασε στο +18 (74-56 στο 34.30’’).

Το Περιστέρι bwin έκανε μεγάλη προσπάθεια στη συνέχεια μείωσε στους 6 πόντους (79-73) στα 40’’ πριν τη λήξη, αλλά δεν υπήρχε άλλος χρόνος για την ολική ανατροπή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Τσολάκος, Θεονάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12, 37-30, 59-46, 81-73.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Καρ 7 (4 ριμπάουντ), Κατσίβελης 2, Ντε Σόουζα 8 (4 λάθη), Χάρελ 5 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκάλινατ 18 (0/3 δίποντα, 6/11 τρίποντα), Σλαφτσάκης, Τολιόπουλος 11 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μπλούμπεργκς 12 (2/3 τρίποντα), Φίλλιος, Περσίδης 2, Μπάνκστον 10 (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 6 (2/4 τρίποντα).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Ράγκλαντ 19 (2/6 τρίποντα, 10 ασίστ, 7 λάθη), Πουλιανίτης 10, Γουίλιαμς 6 (1/5 τρίποντα), Τόμπσον 4, Χουγκάζ 6 (6 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 5 (1), Ντάνγκουμπιτς 11 (1), Ξανθόπουλος (3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κασελάκης (3 ριμπάουντ), Ρένφρο 12 (6 ριμπάουντ).

«Να βελτιωθούμε και να παίξουμε καλύτερο μπάσκετ»

Μετά το τέλος του αγώνα με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη, ο προπονητής του Περιστερίου bwin, Βασίλης Σπανούλης, δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Άρη για τη νίκη, εμείς θα συνεχίσουμε την προσπάθεια μας, να βελτιωθούμε και να παίξουμε καλύτερο μπάσκετ».

Και συμπλήρωσε: «Σουτάραμε με 20% στα τρίποντα, ενώ ο Άρης έβαλε 8 παραπάνω τρίποντα από εμάς. Είχε 50% με 13/26, εμείς με 5/22 τρίποντα δεν μπορούσαμε να κερδίσουμε. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Είναι ένα συνεχές πρόβλημα που έχουμε στο σουτ».

Όσο για την απουσία του Τζέιλεν Χαντς, υπογράμμισε: «Σίγουρα ο Τζέιλεν είναι μια μεγάλη απουσία για μας. Βγάλαμε πολλά ξεμαρκάριστα σουτ, είχαμε πολλές δεύτερες κατοχές, πολλά κλεψίματα, ο Άρης έκανε 22 λάθη, αλλά εμείς πετύχαμε μόνο 9 πόντους στον αιφνιδιασμό. Όταν κάνει ο αντίπαλος τόσα λάθη πρέπει να τιμωρείς τα λάθη του και να τα μετουσιώνεις σε καλάθια».

Από την πλευρά του ο προπονητής του Άρη, Γιάννης Καστρίτης, τόνισε: «Ηταν μια πολύ σημαντική νίκη, τόσο βαθμολογικά απέναντι σε μια ομάδα που έχουμε τους ίδιους στόχους ενώ κλειδώνουμε την παρουσία μας στο Final- 8 του Κυπέλλου. Πήραμε μια νίκη μετά από ένα δύσκολο 10ήμερο με ταξίδια.

Εκτιμούμε αφάνταστα το σημερινό αποτέλεσμα και πρέπει να πω ότι είμαστε πολύ ικανοποιημένοι από την προσπάθεια των παιδιών. Σε 48 ώρες παίζουμε την Λιετκαμπέλις, πρέπει να φρεσκάρουμε το μυαλό για να είμαστε έτοιμοι. Ο κόσμος στήριξε και σήμερα, ήταν εκπληκτικός και τον ευχαριστούμε! Περιμένουμε τους τραυματίες».

Όσο για τα 22 λάθη και αν τον προβληματίζουν, επισήμανε: «Οχι. Έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους, όχι με ρομπότ. Δεν γίνεται να μην είμαστε επιεικείς μαζί τους. Η εικόνα που έχω από το ματς είναι πως ήμασταν καλύτεροι σε όλο το ματς και αν ήμασταν πιο έξυπνοι στο τέλος, θα μπορούσαμε να κερδίσουμε τον αγώνα».