Το Περιστέρι bwin ηττήθηκε από τη Λε Μαν

Την ήττα γνώρισε (86-78) το Περιστέρι bwin στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» από τη Λε Μαν, για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League.

Οι «κυανοκίτρινοι» πλέον έχουν ρεκόρ 2-3 και απομένει ένα παιχνίδι με την Μάλαγα εντός έδρας για το πλασάρισμα της ομάδας και την πρόκριση στα Play-In.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το Περιστέρι bwin κυριάρχησε πλήρως (16-6 στο 6’) με τον Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς να κάνει πολύ καλή εμφάνιση.

Μάλιστα, έκλεισε το πρώτο 10λεπτο στο +11 (25-14 στο 10’).

Στη δεύτερη περίοδο, με τον Νέιτ Ρένφρο να σκοράρει έχοντας πρώτα κάνει ένα εντυπωσιακό «στοπ» οι «κυανοκίτρινοι» ανέβασαν τη διαφορά στο +15 (29-14 στο 11.30’’).

Στη συνέχεια με τον Ματ Λιούις να σημειώνει 10 από τους 19 πόντους της Λε Μαν η διαφορά μειώθηκε στους 3 πόντους (36-33 στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους, καθώς οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη είχαν 1/8 τρίποντα στο δεύτερο 10λεπτο.

Στην επανάληψη, το Περιστέρι bwin είχε ένα μικρό προβάδισμα (44-39 στο 23’), αλλά οι Γάλλοι που ανέβασαν την απόδοση τους με τον ΝτεΒόντε Τζόουνς πέρασαν μπροστά (49-53 στο 27.30’’), αλλά με καλάθια από τους Ντάνγκουμπιτς, Κασελάκη και Ξανθόπουλο οι «κυανοκίτρινοι» έκλεισαν το τρίτο 10λεπτο στο +3 (58-55 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, το Περιστέρι bwin είχε το προβάδισμα (66-63 στο 32.40’’), αλλά με συνεχόμενα καλάθια του Τρέβορ Χάτζινς οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 7 πόντους (67-74 στο 36’).

Μια διαφορά που αποδείχθηκε αρκετή για να τη διατηρήσουν οι φιλοξενούμενοι, καθώς οι «κυανοκίτρινοι» ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 8/32 τρίποντα (25%).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καστίγιο, Γιλμάζ, Πρακς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-14, 36-33, 58-55, 78-86.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Ράγκλαντ 10 (1/6 τρίποντα, 11 ασίστ) , Ντάνγκουμπιτς 15 (3), Χαντς 15 (2/6 τρίποντα), Πουλιανίτης 5 (1), Κασελάκης 5 (1/4 τρίποντα), Τόμπσον 13 (7 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 2, Ξανθόπουλος 4, Πουλιανίτης 5 (1) , Ρένφρο 4, Γουίλιαμς, Χουγκάζ 5.

ΛΕ ΜΑΝ (Ντελόρντ): Ντε Λατιμποντιέρ 15 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζόουνς 20 (1/4 τρίποντα 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λιούις 22 (3/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαγούγκμπε 2 (5 ριμπάουντ), Σβαρτζ 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντελάνουϊ, Χάντγκινς 11 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νάρασε 3 (1), Γιγκιτέ 6 (7 ριμπάουντ).

«Δεν συνεχίσαμε να παίζουμε μέχρι το τέλος και το πληρώσαμε»

Μετά το τέλος του αγώνα με τη Λε Μαν, ο προπονητής του Περιστερίου bwin Βασίλης Σπανούλης, δήλωσε: «Συγχαρητήρια στη Λε Μαν, Ξεκινήσαμε τον αγώνα ακριβώς όπως είπαμε, ήμασταν επιθετικοί και παίξαμε πολύ καλά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Είχαμε καλές αποφάσεις όμως μετά την πρώτη περίοδο σταματήσαμε να παίζουμε μπάσκετ. Υποφέραμε επιθετικά, δεν είχαμε καλές αποφάσεις και κάναμε περισσότερες τρίπλες παρά πάσες».

Και συνέχισε: «Με αυτά τα δεδομένα είναι αδύνατον να νικήσεις τέτοιο αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι αντίπαλοι ανέβηκαν και ολοκλήρωσαν το ματς με 10/20 τρίποντα. Είναι φοβερό ποσοστό αυτό για την έδρα μας και δεν έφταιγε μόνο η άμυνά μας, αφού επιθετικά χάσαμε τον προσανατολισμό μας και είχαμε πολύ κακές επιλογές από το τρίποντο.

Ο Τζόουνς μας έκανε μεγάλη ζημιά, ενώ ο Λιούις έβαλε μεγάλα τρίποντα. Αυτό είναι το μπάσκετ. Δεν συνεχίσαμε να παίζουμε μέχρι το τέλος και το πληρώσαμε».

Από την πλευρά του ο προπονητής της Λε Μαν Έλρικ Ντελόρντ, υποστήριξε: «Ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι, το ξέραμε από την αρχή. Το Περιστέρι bwin έψαχνε μια καλή νίκη και έχει πάρει σχεδόν την πρόκριση. Εμείς θέλαμε το ματς για να έχουμε ελπίδες.

Ο αγώνας άλλαξε μετά τον τραυματισμό του Ουίλιαμς, έπρεπε να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι απέναντι στην ομάδα του κόουτς Σπανούλη που κάνει καλή δουλειά».