Το πάλεψε το Περιστέρι bwin με την Μάλαγα

Το Περιστέρι bwin έκανε μεγάλη προσπάθεια στο Palacio de Deportes Jose Maria Martin Carpena, απέναντι στη Μάλαγα αλλά ηττήθηκε (81-64), στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League.

Οι «κυανοκίτρινοι» πλέον έχουν απολογισμό 1 νίκη και 2 ήττες, ενώ οι Ισπανοί παραμένουν η μοναδική αήττητη (3-0) ομάδα του ομίλου.

Από την αρχή της αναμέτρησης το Περιστέρι bwin έπαιξε στοχευμένα και ήταν μέσα στο παιχνίδι (13-11 στο 6.30’’ και 17-13 στο 8.30’’) με τους Γουίλιαμς και Χαντς να δίνουν λύσεις.

Ωστόσο, η αστοχία σε ελεύθερα σουτ στο τέλος της πρώτης περιόδου έδωσε την ευκαιρία στους Ισπανούς να ξεφύγουν με 11 πόντους (26-15 στο 10’), καθώς «έτρεξαν» ένα σερί 9-2 στο τελευταίο 1.30’’.

Τα τέσσερα τρίποντα στη δεύτερη περίοδο της ομάδας του Ίμπον Ναβάρο άνοιξαν το σκορ (31-17 στο 12’ και 37-19 στο 14’).

Η επιθετική αστοχία και τα πολλά χαμένα σουτ και λέι άπ έδωσαν χώρο στους γηπεδούχους να διατηρήσουν μια σημαντική διαφοράς (44-26 στο 17.30’’) με τους Σίμα και Έτζιμ να αποτελούν τις βασικές επιθετικές επιλογές των γηπεδούχων μαζί με τον Μπαρέϊρο.

Ο Κένι Γουίλιαμς έκλεισε τη διαφορά στο -11 (44-33 στο 20’) στο ημίχρονο για την ελληνική ομάδα.

Η Μάλαγα είχε 9/16 σουτ εντός πεδιάς (56.25%) και 14 ασίστ με 5 λάθη, ενώ το Περιστέρι bwin είχε 13/32 σουτ εντός πεδιάς (40.62%) με 5 ασίστ και 10 λάθη!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη μπήκαν αποφασιστικά και πλησίασαν (44-38 στο 22’) αλλά αυτό δεν κράτησε αρκετά, καθώς οι Ντζέντοβιτς-Πέρι, αλλά και ο Τέιλορ με σουτ από την περιφέρεια ανέβασαν τη διαφορά στο +18 (61-43 στο 29’).

Επί της ουσίας από εκείνο το σημείο και μετά η ισπανική ομάδα δεν αισθάνθηκε να απειλείται, καθώς είχε μια απόσταση ασφαλείας (67-50 στο 32’ και 71-53 στο 35’) από την ελληνική ομάδα και πήρε τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρκές, Βοΐνοβιτς, Όλιοτ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-15, 44-33, 64-45, 81-64.

ΜΑΛΑΓΑ (Ναβάρο): Οσετκόφσκι 7 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ετζίμ 10 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Τέιλορ 3 (1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπαρέιρο 9 (2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντίαθ 5 (1), Ντζέντοβιτς 11 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σεντ-Σουπερί, Τόμας 2, Κράβις 7 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πέρι 9 (1/2 τρίποντα, 6 ασίστ), Σίμα 11.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Ελάιζα Λονγκ 7, Ράγκλαντ 10 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 4 (3 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος, Χαντς 9 (1/6 τρίποντα), Πουλιανίτης 3 (1), Ρένφρο 4 (3 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 12 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Τόμπσον 8 (9 ριμπάουντ), Χουγκάζ 5 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζούγρης 2.

«Είχαμε μεγάλη διαφορά από τη Μάλαγα στα ποσοστά μας. Παλέψαμε, όχι όπως θα ήθελα, αλλά προσπαθήσαμε»

Μετά το τέλος του αγώνα με την Μάλαγα στην Ανδαλουσία ο προπονητής του Περιστερίου bwin, Βασίλης Σπανούλης, δήλωσε: «Νομίζω στο πρώτο ημίχρονο κάναμε πολλά λάθη και δώσαμε την ευκαιρία σε κάποιες επιθέσεις στη Μάλαγα να τρέξει που είναι το αγαπημένο της παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος χάσαμε κάποια εύκολα καλάθια και δεν μπορέσαμε να επιστρέψουμε στο σκορ. Χάσαμε πολλά σουτ δύο και τριών πόντων και από την άλλη δεχθήκαμε ένα κρίσιμο τρίποντο από τον Ντζέντοβιτς και εκεί που η διαφορά θα πήγαινε στους 4 πόντους, ανέβηκε ξανά στους 10 πόντους. Αυτές είναι σημαντικές λεπτομέρειες σε έναν αγώνα».

Και συνέχισε: «Από την άλλη όμως παλέψαμε. Όχι όπως θα ήθελα, αλλά προσπαθήσαμε. Ωστόσο είχαμε μεγάλη διαφορά από τη Μάλαγα στα ποσοστά μας. Συγχαρητήρια στη Μάλαγα, θα δουλέψουμε ώστε να φτάσουμε εκεί που επιθυμούμε».

Όσον αφορά τον αντίπαλο, σχολίασε: «Η Μάλαγα είναι μια από τις κορυφαίες ομάδες της διοργάνωσης, έχει ποιότητα σε πολλές θέσεις και τον ίδιο προπονητή επί χρόνια και νομίζω ότι είναι από τα φαβορί της διοργάνωσης».

Τέλος, για την επιστροφή του στο γήπεδο, όπου έχει αγωνιστεί πολλές φορές τα προηγούμενα χρόνια, είπε: «Νιώθω υπέροχα εδώ, είχα στο παρελθόν κάποιες μεγάλες εμφανίσεις ως παίκτης και μου αρέσει η σάλα και η ατμόσφαιρα. Το κοινό είναι ενθουσιώδες. Έχω πλέον διαφορετικό ρόλο, για εμένα είναι μια διαφορετική εμπειρία».