Τα δύο πρόσωπα της ήττας

Η καλή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου για το Περιστέρι στην «Rhenus Sport» του Στρασβούργου πήγε στράφι στην επανάληψη και μοιραία ήρθε η ήττα (77-57) από την Στρασμπούρ για την τρίτη αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η απόλυτη υπεροχή στα ριμπάουντ των γηπεδούχων (41 έναντι 21 της ελληνικής ομάδας) και οι περισσότερες λύσεις επιθετικά συνετέλεσαν ώστε να χαθεί το παιχνίδι. Από τα πρώτα λεπτά, με πίεση στην άμυνα και το Στίβεν Γκρέι να δίνει λύσεις, η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο (11-17 στο 9’).

Οι Γάλλοι σταδιακά ανέβασαν την απόδοσή τους, έλεγξαν τα ριμπάουντ και εκμεταλλεύτηκαν τα 12 λάθη του Περιστερίου στο πρώτο ημίχρονο για να πάρουν το προβάδισμα (36-34) στο τέλος του πρώτου μέρους. Γιανίς Μορίν και Γιάρομιρ Μπόχατσικ ήταν οι αιχμές του δόρατος στην επίθεση της Στρασμπούρ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, όταν ο Στίβεν Γκρέι περιορίστηκε, έλειψαν οι λύσεις από τους υπόλοιπους παίκτες, την ώρα που οι Γάλλοι σκόραραν από μέση και μακρινή απόσταση. Το Περιστέρι στην τρίτη περίοδο είχε 2/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/6 βολές και 3 ασίστ, γεγονός που ερμηνεύει πλήρως το +12 (56-44) των Γάλλων στο 30’.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο, όπου η Στρασμπούρ έφτασε την διαφορά και στο +20 (68-48 στο 35’), καθώς η μάχη των ριμπάουντ είχε χαθεί πλήρως και επιθετικά μόνο ο Στίβεν Γκρέι και ο Τεράν Πέτεγουεϊ έφταναν στο καλάθι, με συνέπεια να έρθει φυσιολογικά η ήττα για την ελληνική ομάδα.

Διαιτητές: Ματσόνι, Καλατράβα, Μαβίσου

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 36-34, 56-44, 77-57

SIG Στρασμπούρ (Τουόβι): Μπόχατσικ 21 (5/6 τριπ., 5 ριμπ.), Καβαλιέρε 8, Τζέφερσον 8 (7 ασίστ), Λάνσντοουν 12 (1 τριπ.), Μορίν 9 (8 ριμπ., 3 ασίστ), Κόλσον 9 (1/4 τριπ.), Ιζούντου, Μέιγ, Γουέινραϊτ 10 (1 τριπ.)

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μπουρούσης 3, Γκρέι 13 (3/5 τρip.), Πέτεγουεϊ 16 (2/5 τριπ.), Σαλούστρος 4, Βασιλόπουλος 2, Αθηναίου, Κρόκετ 7 (1 τριπ.), Χάροου 2, Τζόουνς 6, ΜακλΛέιν 4

«Πολλά λάθη…»

Σε λακωνική του δήλωση μετά τον αγώνα ο προπονητής του Περιστερίου Αργύρης Πεδουλάκης ανέφερε:

«Δύσκολο παιχνίδι για εμάς. Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε πολλά λάθη. Στο δεύτερο μάς πίεσαν στο ριμπάουντ. Έχουμε δουλειά μπροστά μας για να επανέλθουμε στον σωστό δρόμο».