Πήραν το ντέρμπι οι Έφηβοι

Οι Έφηβοι “έσπασαν” το αήττητο σερί του Παναθηναϊκού (69-58) και διεύρυναν το δικό τους στο 7-0 στο πρωτάθλημα της Ε.Σ.Κ.Α.

Αήττητες οι δύο ομάδες, ήταν δεδομένο πως θα προσέφεραν ένα… ντέρμπι! Για περίπου 30 λεπτά, το προβάδισμα άλλαζε χέρια αλλά τόσο ο Γ.Σ.Π., όσο κι ο Παναθηναϊκός, αδυνατούσαν να ξεφύγουν στο σκορ. Τα πάντα όμως άλλαξαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους παίκτες του Κώστα Παπαμάρκου να σημειώνουν 18 πόντους και χάρις την καλή τους άμυνα, να ανεβάζουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα η οποία παρέμεινε έως το τέλος.

Ο Παπαδημητρίου με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, στου 13 σταμάτησε ο Βησσαρίου που επέστρεψε στην δράση μετά τον τραυματισμό του στο πόδι, ενώ τρεις ακόμα παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 19-14, 18-18, 18-11

Γ.Σ. Περιστερίου (Παπαμάρκος): Παπανδρέου, Σκόρδος 2, Παπαδημητρίου 16 (3), Βησσαρίου 13 (1), Πατρινός, Σελούλης, Καραμανλής 5 (1), Πολύζος 2, Τόλα 11, Ευσταθιάδης 10, Καλιανιώτης 14, Κακαβούλας