Πήρε το «πρώτο ημίχρονο», με σπάσιμο έδρας

Το Περιστέρι «έσπασε» την έδρα του Προμηθέα Πατρών στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στην προημιτελική φάση των πλέι οφ και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου έκαναν κατάθεση ψυχής και πήραν τη μεγάλη νίκη, επικρατώντας με 66-83 στο κλειστό γυμναστήριο «Δημήτρης Τόφαλος» της Πάτρας. Ο δεύτερος αγώνας της σειράς, που κρίνεται στις δύο νίκες, την Παρασκευή 14/5 στις 20:00,στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Το Περιστέρι είχε σε μεγάλη ημέρα τον Μάρβιν Τζόουνς (20π., 7ρ., 3ασ., 1κλ.), 16 πόντους και 6 ασίστ είχε συγκομιδή ο Τρε Μακλέιν, ενώ ο Βαγγέλης Μάντζαρης στην τέταρτη περίοδο έβαλε τη δική του σφραγίδα στη μεγάλη αυτή νίκη.

Στην αρχή του αγώνα, ο Προμηθέας προηγήθηκε με 5 πόντους, έχοντας κορυφαίο τον Δημήτρη Αγραβάνη. Όμως το Περιστέρι με σερί 8-0 προσπέρασε και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (19-24).

Η ομάδα της Πάτρας αντέδρασε μέσα από την άμυνά της, αλλά οι «κυανοκίτρινοι» ήταν καλά διαβασμένοι ξέφυγαν με +12 και πήγαν στα αποδυτήρια με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 34-43.

Οι Αχαιοί συνέχισαν να βλέπουν την πλάτη των παικτών του Σωτήρη Μανωλόπουλου και στην τρίτη περίοδο. Ο Μάκης Γιατράς έδωσε εντολή να τροφοδοτείται ο Αγκμπελέσε. Ούτε αυτή η κίνηση λειτούργησε, όμως, αφού το Περιστέρι βρήκε τρόπο να τον σταματήσει, ενώ χάρη στην καλή κυκλοφορία της μπάλας (20 ασίστ) βρήκε ελεύθερα σουτ και τέλειωσε τον αγώνα με 9 εύστοχα τρίποντα.

Μετά το 53-60 στο 30ό λεπτό, ο Βαγγέλης Μάντζαρης το πήρε προσωπικά και η διάθεση των Αχαιών για ανατροπή έμεινε απλά και μόνο διάθεση.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Πουρσανίδης Γ, Μαλαμάς

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 34-43, 53-60, 66-83

Προμηθέας (Γιατράς): Αγκμπελέσε 2, Τζεράι Γκραντ 15 (7/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κλαβέλ 6 (0/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Λούντζης 4 (5 ριμπάουντ), Αγραβάνης Δ. 15 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Αγραβάνης Γ. 3, Φορντ 2, Χριστοδούλου 2, Γιαννόπουλος 2 (3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μπαζίνας, Κουρουπάκης

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 10 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 2, Φορντ 7, Τόλα, Καράμπελας, ΜακΛίν 16 (5/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τζόουνς 20 (8/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κρόκετ 5, Μάντζαρης 9 (3/4 τρίποντα, 4 ασίστ, 5 λάθη), Γκουτιέρεζ 10 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ)