Το Περιστέρι bwin έχασε την πρώτη μάχη με τη Βόννη (89-78), επιστρέφει για την ισοφάριση!

Μεγάλη προσπάθεια έκανε το Περιστέρι bwin απέναντι στη Βόννη αλλά ηττήθηκε (89-78) επί Γερμανικού εδάφους στον πρώτο προημιτελικό του Basketball Champions League και πλέον επιστρέφει την επόμενη Τετάρτη (10/4) στο «Ανδρέας Παπανδρέου» για το δεύτερο παιχνίδι και την ισοφάριση, ώστε να έχει μια δεύτερη ευκαιρία!

Στο ξεκίνημα του αγώνα το Περιστέρι bwin μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ (8-2 στο 3.40’’), αλλά αντέδρασε άμεσα.

Με αυξημένη πίεση στην περιφέρεια και με τον Μήτρου-Λονγκ να σκοράρει από τα 6.75 οι «κυανοκίτρινοι» αρχικά πλησίασαν στον πόντο (12-11 στο 6’), ενώ με δυο τρίποντα από τους Κένι Γουίλιαμς και Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς προσπέρασαν (14-19 στο 7.30’’).

Η Βόννη βρήκε κάποιες λύσεις επιθετικά και έκλεισε το πρώτο 10λεπτο με το σκορ να είναι 22-24 (στο 10’) για τους «κυανοκίτρινους».

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη είχαν τον έλεγχο στο ξεκίνημα (25-28 στο 12’), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών τον Τιλ Παπέ πήραν μια σημαντική διαφορά (37-30 στο 14.30’’).

Σ’ εκείνο το σημείο οι παίκτες του Περιστερίου bwin «έτρεξαν» ένα σερί 5-14 και προηγήθηκαν (42-44 στο 19’) πριν πάνε στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες με τους Γερμανούς να έχουν το προβάδισμα με 45-44 (στο 20’).

Στην επανάληψη, η αστοχία από την περιφέρεια στοίχισε στην ελληνική ομάδα, καθώς οι Γερμανοί έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και αξιοποιώντας δεύτερες επιθέσεις μ’ ένα επιμέρους σκορ 28-16 προηγήθηκαν με 73-60 (στο 30’) με τους Σαμ Γκρίεσελ και Νόαχ Κίρκγουντ να σκοράρουν.

Στην τελευταία περίοδο, προσπάθησε το Περιστέρι bwin να επιστρέψει, μείωσε σε 78-71 (στο 36’), αλλά ο τραυματισμός του Κένι Γουίλιαμς (αποχώρησε υποβασταζόμενος καθώς πάτησε σε πόδι αντιπάλου) στέρησε μια σημαντική επιθετική βοήθεια για την ελληνική ομάδα εκείνη τη στιγμή.

Ο Κίρκγουντ και ο Γκρίεσελ συνέχισαν να σκοράρουν, όπως και ο Γκλιν Γουότσον με συνέπεια η Βόννη να φτάσει στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κοζλόφσκις, Καστίγιο, Βούλιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 45-44, 73-60, 89-78.

ΒΟΝΝΗ (Μουρς): Φλαγκ 4 (5 ριμπάουντ), Γκρίζελ 19 (2/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 9/9 βολές), Κένεντι 8 (3/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κίρκγουντ 19 (7/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουάτσον 13 (3/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Φομπς 2, Φρέι 2, Πάπε 15 (3/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/5 βολές), Σένγκφελντερ 7 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Χουγκάζ 2, Μήτρου-Λονγκ 22 (6/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πουλιανίτης, Ράγκλαντ 9 (3/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Ρένφρο 5, Ντάνγκουμπιτς 9 (3/4 τρίποντα), Κασελάκης 1, Λοβ 13 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Τόμπσον 6 (2/5 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 9 (3/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ξανθόπουλος, Ζούγρης.

«Είχαμε κακές αποφάσεις και δεν σταματήσαμε την επίθεση της Βόννης»

Μετά το τέλος του πρώτου προημιτελικού με τη Βόννη ο προπονητής του Περιστερίου bwin, Βασίλης Σπανούλης, δήλωσε: «Συγχαρητήρια στη Βόννη, έπαιξαν καλύτερα και άξιζαν τη νίκη. Κάναμε μέτριο ματς για τέτοιο αγώνα στην άμυνα και ήμασταν «φτωχοί» επιθετικά.

Είχαμε κακές αποφάσεις, όμως το σημαντικότερο ήταν ότι δεν μπορέσαμε ποτέ να σταματήσουμε την επίθεση της Βόννης. Έγινε το 1-0, πρέπει να προχωρήσουμε μπροστά».