Ήττα (86-80) στις λεπτομέρειες από την Καρδίτσα

Παρότι είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού το Περιστέρι bwin ηττήθηκε (86-80) στο κλειστό «Γιάννης Μπουρούσης» από την Καρδίτσα, στις λεπτομέρειες στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League, στο «ντεμπούτο» που πραγματοποίησαν ο Ματ Κόλεμαν και ο Νίκος Χουγκάζ.

Οι «κυανοκίτρινοι» μπήκαν δυνατά από τα πρώτα λεπτά (0-7 στο 3’ και 8-14 στο 6.30’’) με τους Αλέκσα Ραντάνοφ, Σιλβέιν Φρανσίσκο και Λεωνίδα Κασελάκη, αλλά στη συνέχεια οι Θεσσαλοί ισορρόπησαν (14-14 στο 7.20’’) το παιχνίδι. Ένα ξέσπασμα ωστόσο των παικτών του Βασίλη Σππανούλη με επιμέρους σκορ 2-10 επέτρεψε στο Περιστέρι bwin να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +8 (16-24 στο 10’).

Στη δεύτερη περίοδο, η Καρδίτσα παρότι έχασε τον Λαμάρ Πίτερς (αποχώρησε τραυματίας στο 8’ με πρόβλημα στο γόνατο) βρήκε λύσεις από τους Γκάλινατ, Γκάμπροβσεκ και Πριτζέτ και αφού πρώτα ισοφάρισε (30-30 στο 15.30’’) με τον Σον Έβανς στη συνέχεια έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +4 (41-37 στο 20’) σουτάροντας με 50% σε δίποντα και τρίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι bwin μπήκε φουριόζο με τον Μίρο Μπίλαν να κυριαρχεί στο «ζωγραφιστό» και τον Αλέκσα Ραντάνοβ να κάνει πολύ καλή δουλειά και βρέθηκε στο +8 (50-58 στο 27’). Μάλιστα διατήρησε μια σημαντική διαφορά ως το τέλος του τρίτου 10λεπτου (60-67 στο 30’).

Στο ξεκίνημα του τέταρτου 10λεπτου με καλάθι του λεωνίδα Κασελάκη το Περιστέρι bwin βρέθηκε στο +9 (60-69 στο 31’). Όμως, από κει και πέρα, η Καρδίτσα που έπαιζε την επιβίωση της αντέδρασε με δυο τρίποντα του Γκάμπροβσεκ και καλάθια από τους Έβανς και Πριτζέτ πλησίασε σε… απόσταση αναπνοής (71-72 στο 34’). Πέρασε και μπροστά με καλάθι του Σον Έβανς (77-76 στο 36’). Ο Μίρο Μπίλαν απάντησε (77-78 στο 37.20’’), αλλά στη συνέχεια ένα καλάθι του Γκάλινατ και πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Πριτζέτ έδωσαν προβάδισμα 6 πόντων (84-78 στο 39’) στην Καρδίτσα η οποία έφτασε εν τέλει στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Τζιοπάνος, Τηγάνης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-24, 41-37, 60-67, 86-80

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Έβανς 7 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγραβάνης 4, Γκιουζέλης 5 (1), Γουέστ 4 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γκάλινατ 24 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα), Πρίτζετ 20 (7/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 0/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Πίτερς, Αθηναίου 2, Γκάμπροβσεκ 17 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σαρικόπουλος 3 (4 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Μπίλαν 17 (6/11 δίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Φρανσίσκο 13 (3/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Ραντάνοβ 11 (1), Ντένμον 13 (5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/5 βολές), Κασελάκης 6 (0/6 τρίποντα), Κόλεμαν, Μωραΐτης 9 (1), Χουγκάζ, Χάμερ 11

«Χάσαμε το μυαλό μας»

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Περιστερίου bwin Βασίλης Σπανούλης, δήλωσε: «Συγχαρητήρια στην Καρδίτσα για τη νίκη. Είχαμε προετοιμαστεί καλά γι’ αυτό το παιχνίδι, αλλά η παρουσία μας για δυο δεκάλεπτα ήταν πολύ μακριά από αυτό που θέλουμε να παίζουμε σαν ομάδα. Παίξαμε εξαιρετικά για δυο δεκάλεπτα το πρώτο και το τρίτο, ενώ στο δεύτερο και το τέταρτο ήμασταν απαράδεκτοι.

Παίζαμε όλο το τελευταίο δεκάλεπτο  έχοντας προβάδισμα 9 πόντων, με το σκορ 60-69, χωρίς ομαδικά φάουλ. Είχαμε ένα στην αρχή και μετά 2 ομαδικά φάουλ και καταλήξαμε να παίζουμε τα τελευταία 30 δευτερόλεπτα έχοντας μόλις δυο ομαδικά φάουλ. Είναι τελείως μακριά από τη φιλοσοσφία μου όλο αυτό. Για ακόμη μια φορά δεν μπορέσαμε να ανταπεξέλθουμε στις συνθήκες του αγώνα, χάσαμε το μυαλό μας και δεν είχαμε την πρέπουσα ενέργεια και καρδιά για να παίξουμε ένα εκτός έδρας παιχνίδι. Συγχαρητήρια στην Καρδίτσα εμείς θα συνεχίσουμε».

Από την πλευρά του ο προπονητής της Καρδίτσας Νίκος Παπανικολόπουλος, τόνισε: «Συγχαρητήρια για την εμφάνιση, αλλά και για τον τρόπο με τον οποίο κερδίσαμε. Δεν είναι εύκολο να γυρνάς το παιχνίδι δύο φορές από δέκα πόντους με μια ομάδα όπως το Περιστέρι bwin. Μπορούμε να πούμε πολλά για όσα έγιναν αγωνιστικά. Για τους τριάντα πόντους που δεχθήκαμε από το τρίποντο για κάποια λάθη που κάναμε στο ξεκίνημα, αλλά νομίζω στην κρίσιμη στιγμή ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο παίξαμε μαγική άμυνα».

Και συμπλήρωσε: «Είδαμε τα πλεονεκτήματα που μας έδωσε η άμυνα του Περιστερίου, συν τα μεγάλα σουτ που βάλαμε φτάσαμε σε μια σπουδαία νίκη η οποία πραγματικά δεν ήταν εύκολη ειδικά όταν χτυπάει ένας παίκτης στο ξεκίνημα. Όσο μεγάλη νίκη κι αν είναι πραγματικά δεν έχει τελειώσει τίποτε ακόμα για τον μεγάλο μας στόχο. Θέλουμε να αφιερώσουμε τη νίκη μας στον Λαμάρ Πίτερς και του ευχόμαστε το καλύτερο».