Αντέδρασε και ισοπέδωσε τον Ιωνικό με 96-67

Το Περιστέρι bwin αντέδρασε μετά την ήττα από τη Ρίτας Βίλνιους για το Basketball Champions League και ισοπέδωσε (96-67) τον Ιωνικό στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» φτάνοντας στην έκτη νίκη (και πέμπτη σερί) σε οκτώ αγώνες της Basket League!

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ και το έδειξαν από τα πρώτα λεπτά (18-4 στο 6’) απέναντι στους Νικαιώτες που παρότι εμφανίστηκαν με ποσοστό 40% στα τρίποντα πέτυχαν το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς μετά το πρώτο 6λεπτο με τον Τέρελ Παρκς! Ο Μάρκους Ντένμον ηγήθηκε των «κυανοκιτρίνων» (26-17 στο 10’) που είχαν τον απόλυτο έλεγχο.

Δυο τρίποντα του Λουκά Μαυροκεφαλίδη και ένα από τον Ντάνιελ Χάμιλτον επέτρεψαν στον Ιωνικό να φέρει τον αγώνα στα ίσια (28-28 στο 13’). Όμως, οι λύσεις από τους Φρανσίσκο, Ντένμον και Κασελάκη έδωσαν στο Περιστέρι bwin τη δυνατότητα να «χτίσει» μια διαφορά 9 πόντων (46-37 στο 20’) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, το επιμέρους 30-13 από τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη με τους Αγραβάνη, Κασελάκη, Ντένμον, Μπίλαν και Τζούστον «εκτόξευσε» τη διιαφορά στους 26 πόντους (76-50, στο 30’). Μάλιστα, έφτασε και στο +30 (82-52 στο 32.30’’ και 84-54 στο 35’).

Ο Ιωνικός δεν μπορούσε να βρει λύσεις, καθώς «πνίγηκε» στην πιεστική άμυνα των «κυανοκιτρίνων», ενώ στο τέταρτο 10λεπτο μπήκαν στη «μάχη» από τον προπονητή του Περιστερίου bwin οι Φύτρος, Ζούγρης και Σταυρακόπουλος που έμειναν ως τη λήξη της αναμέτρησης προσφέροντας και αυτοί με τη σειρά τους ωραίες φάσεις στο παιχνίδι με αποκορύφωμα το κάρφωμα του Ζούγρη μετά από πάσα πάνω στη στεφάνη από τον Δημήτρη Μωραΐτη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Ξενικάκης, Χατζημπαλίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 46-37, 76-50, 96-67

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Μπίλαν 8 (9 ριμπάουντ σε 17:18), Φρανσίσκο 8 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ραντάνοβ 6, Ντένμον 15 (2), Αγραβάνης 14 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζούστον 6, Φύτρος 3 (1), Μωραΐτης 6 (2/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πουλιανίτης 7 (1), Κασελάκης 13 (3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζούγρης 6, Σταυρακόπουλος 4

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μέξας): Νούνιεζ Καστίγιο 10 (6 ριμπάουντ), Σίμονς 7 (1/7 σουτ, 6 ασίστ), Χάμιλτον 7 (1/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μαυροκεφαλίδης 15 (2), Λέισι 2 (1/6 σουτ), Πετανίδης, Κορκοντζέλος, Αρσενόπουλος 2, Μάντζαρης 6 (1/8 σουτ), Παρκς 18 (8/12 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ).

«Τα παιδιά αντέδρασαν μετά από ένα κακό αποτέλεσμα»

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Περιστερίου bwin Βασίλης Σπανούλης, δήλωσε: «Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι για μας, καθώς θέλαμε να αντιδράσουμε μετά την ήττα που γνωρίσαμε από τη Ρίτας Βίλνιους. Για ακόμη μια φορά χάσαμε ένα παιχνίδι και αντιδράσαμε. Πιστεύω ότι είχαμε καλή εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και γι’ αυτό θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά που συγκεντρώθηκαν και αντέδρασαν μετά από ένα κακό αποτέλεσμα».

Από την πλευρά του ο προπονητής του Ιωνικού Νικαίας, Κώστας Μέξας, υποστήριξε: «Ήταν μια πολύ κακή εικόνα από την ομάδα μας αυτή που δείξαμε σήμερα. Δεν μπήκαμε ποτέ στο παιχνίδι από την αρχή. Παρότι στο δεύτερο 10λεπτο λίγο φάνηκε ότι αντιδρούμε, αλλά δεν ήμασταν στο παιχνίδι σήμερα, δυστυχώς! Η ήττα μας και η έκταση του σκορ ήταν απόλυτα φυσιολογική, λογική και δίκαιη». Και κατέληξε: «Δεν αξίζαμε τίποτε παραπάνω. Η εικόνα μας ήταν ντροπιαστική, πολύ κακή. Συγχαρητήρια στο Περιστέρι bwin για την εμφάνιση και τη νίκη μετά την ήττα από την Ρίτας Βίλνιους».