Πρώτη ευρωπαϊκή ήττα, 89-64 από την Ρίτας

Τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (52 έναντι 30) και η αστοχία από την περιφέρεια κόστισαν στο Περιστέρι bwin, που γνώρισε την ήττα (89-64) στη Λιθουανία από την Ρίτας Βίλνιους, για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Σε μια αναμέτρηση, όπου έλειψαν οι τραυματίες Λεωνίδας Κασελάκης και Γιώργος Γκιουζέλης οι «κυανοκίτρινοι» έδωσαν πολλές δεύτερες ευκαιρίες στην επίθεση των αντιπάλων τους μέσα από τα ριμπάουντ και με την χαμηλή επίδοση στο ημίχρονο στα περιφερειακά σουτ (μόλις 3/17 τρίποντα), αλλά και συνολικά στο ματς (9/31 τρίποντα, ήτοι 29%) δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού οι Λιθουανοί μπήκαν πιο δυνατά (17-4 στο 6′ και 24-8 στο 8’) κυριαρχώντας πλήρως στην μάχη των ριμπάουντ και σημειώνοντας πολλούς πόντους από δεύτερες επιθέσεις. Παρά την αστοχία από την περιφέρεια με πίεση αμυντικά και καλάθια από τους Μωραΐτη, Φρανσίσκο και Τζούστον οι «κυανοκίτρινοι» πλησίασαν σε 29-23 (στο 12.30’’). Από εκείνο το σημείο όμως ο Μάρκους Φόστερ ανέβασε την απόδοση του επιθετικά για την Ρίτας Βίλνιους και σε συνδυασμό με την υπεροχή στα ριμπάουντ (30 έναντι 12 της ελληνικής ομάδας) εξασφάλισαν μια διαφορά 26 πόντων (52-26 στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους σε συνδυασμό με την περιφερειακή αστοχία της ελληνικής ομάδας.

Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς οι Λιθουανοί συνέχισαν να μαζεύουν τα ριμπάουντ και να σκοράρουν από την περιφέρεια (είχαν 9/18 τρίποντα συνολικά, 50%) διευρύνοντας τη διαφορά που έφτασε στο +29 (61-32 στο 24.20’’) για τους γηπεδούχους, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία την τελευταία περίοδο, μετά και το +23 (74-51 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρκές, Κοζλόφσκις, Μανουέλ Ροντρίγκεθ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 52-26, 74-51, 89-64.

ΡΙΤΑΣ ΒΙΛΝΙΟΥΣ (Ζιμπένας): Νορμάντας 15 (5), Ουίλιαμς 8 (6 ριμπάουντ), Λεκούνας, Ραντζεβίτσιους 2 (5 ριμπάουντ), Φριντρικσόν 18 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καΐρις 3 (1), Εχόντας 15 (8 ριμπάουντ), Φόστερ 24 (2/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μασιούλις 2 (6 ριμπάουντ), Βαράντι 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Τζούστον 6 (6 ριμπ.), Μπίλαν 5, Φρανσίσκο 17 (3/6 τρίποντα), Φύτρος, Μωραΐτης 13 (3/8 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ραντάνοφ 9, Πουλιανίτης 3 (1), Ντένμον 6 (1), Ντέιβις 5, Ζουγρής, Σταυρακόπουλος.

«Δείξανε ότι το θέλουν περισσότερο»

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Περιστερίου bwin, Βασίλης Σπανούλης, δήλωσε: «Δεν παίξαμε καλά σε αντίθεση με τον αντίπαλο που έπαιξε καλύτερα από εμάς. Έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο το παιχνίδι και αξίζανε τη νίκη. Εμείς δεν την αξίζαμε». Ενώ σε ερώτηση για το τι έφταιξε και ήρθε η ήττα αυτή, ο Έλληνας τεχνικός αρκέστηκε να πει: «Ήταν πιο έτοιμοι από εμάς».