Πλήρωσε το άσχημο ξεκίνημα το Περιστέρι Vitabiotics και ηττήθηκε (70-67) από τον Άρη

Το κακό ξεκίνημα στο παιχνίδι πλήρωσε το Περιστέρι Vitabiotics γνωρίζοντας την ήττα (70-67) από τον Άρη στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», για την 22η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν χωρίς τον Γιάννη Καστρίτη (απουσίασε λόγω προβλήματος υγείας, με τον Δημήτρη Βαρβούνη να τον αντικαθιστά), αλλά άντεξαν στην πίεση που τους ασκήθηκε και έφτασαν στη νίκη.

Από το ξεκίνημα του ματς οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πιο επιθετικά στην άμυνα και αιφνιδίασαν το Περιστέρι Vitabiotics που βρέθηκε πίσω στο σκορ (15-30, στο 19.40’’) με τον Έρικ Λόκετ να κάνει τη… ζημιά και τον Άρη να έχει 5/7 τρίποντα! Στη συνέχεια η άμυνα του Περιστερίου Vitabiotics βελτιώθηκε.

Οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς έλεγξαν τα ριμπάουντ, εκμεταλλεύτηκαν τη διακοπή που προέκυψε στα μισά της δεύτερης περιόδου λόγω τραυματισμού της γυναίκας (σημειωτή) που ήταν στην γραμματεία και στη συνέχεια με καλάθια των Γκιέλο και Μπράουν έκλεισε το πρώτο 20λεπτο στο -4 (34-38 στο 20').

Στο τρίτο 10λεπτο οι γηπεδούχοι μπόρεσαν και έλεγξαν σε μεγάλο βαθμό το ματς και έκλεισαν το τρίτο 10λεπτο έχοντας το προβάδισμα (47-46 στο 30') με τον Τόμας Γκιέλο, να δίνει λύσεις.

Στην τελευταία περίοδο, τρία τρίποντα από τους Σχίζα, Τζούστον και Καουάν έδωσαν «αέρα» (47-55 στο 31.30’’) στον Άρη, Με καλάθια από τους Γκιέλο και Κόζι οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς πλησίασαν (56-60 στο 36.30’’). Εκεί, ο Έρικ Λόκετ σημείωσε μεγάλο τρίποντο (56-63 στο 37’) δίνοντας ασφάλεια στους φιλοξενούμενους.

Με λύσεις από τους Γκιέλο, Χρηστίδη και ένα τρίποντο του Γκρέϊ στα 55’’ (62-63) το Περιστέρι έδειχνε ικανό για την ανατροπή. Εκεί, πήρε την μπάλα ο Τζέιμς Κέλι και έφτασε μέχρι το καλάθι (62-65, 36’’). Στη συνέχεια παρότι ο Γκιέλο με δύσκολο τρίποντο έφερε ξανά το ματς σε… απόσταση αναπνοής (65-66, 12’’) ο Καουάν με 4/4 ελεύθερες βολές οδήγησε τον Άρη στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Ζαχαρής, Καρπάνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-30, 34-38, 47-46, 67-70.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ VITABIOTICS (Τόμιτς): Κόζι 14 (3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 8 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2 ασίστ), Μωραΐτης 8 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Γκίελο 17 (1/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπράουν 4 (1/5 δίποντα, 2/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Αγκμπελίς, Χρηστίδης 5 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χρυσικόπουλος 3, Κατσίβελης, Σαλούστρος 5 (1), Γκρέι 3 (1/6 σουτ).

ΑΡΗΣ (Βαρβούνης): Κάουαν 17 (2/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Λόκετ 16 (3/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές), 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νετζήπογλου 7 (1), Γουίλιαμς 11 (2/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κώττας 3, Τζούιστον 5 (6 ριμπάουντ), Σχίζας 3 (1), Πουλιανίτης (0/3 σουτ), Κέλι 8 (7 ριμπάουντ).

Τόμιτς: «Ξεκινήσαμε λάθος, στο τέλος δεν είχαμε το καθαρό μυαλό να επιστρέψουμε»

Δεν είχε διάθεση για πολλά λόγια μετά το τέλος του αγώνα με τον Άρη και την ήττα της ομάδας του ο προπονητής του Περιστερίου Vitabiotics Μίλαν Τόμιτς.«Ξεκινήσαμε λάθος στο πρώτο 10λεπτο του αγώνα με τον Άρη. Μετά κυνηγούσαμε στο σκορ σε όλο το παιχνίδι. Κάποια στιγμή το γυρίσαμε, αλλά στο τέλος δεν είχαμε το καθαρό μυαλό για να επιστρέψουμε».

Από την πλευρά του ο Δημήτρης Βαρβούνης, άμεσος συνεργάτης του Γιάννη Καστρίτη που απουσίαζε λόγω προβλήματος υγείας, είπε: «Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά, υπερβάλλουν εαυτόν κάθε ημέρα, είτε αυτό λέγεται προπόνηση είτε αγώνας. Είτε μας λείπει ένας παίκτης, η δυο, η έρχεται κάποιος καινούργιος, αυτή η ομάδα παραμένει ομάδα. Και αυτό είναι το πιο σημαντικό. Ακόμη και ο χεντ κόουτς που δεν ήταν μαζί μας παρέμεινε ομάδα. Αφιερώνουμε πάνω απ’ όλα τη νίκη στον κόουτς που δεν ήταν μαζί μας. Πρέπει να έχει σπάσει όλο το σπίτι του τώρα! Αφιερώνουμε τη νίκη σ’ εκείνον 100%, γιατί αυτό που γίνεται εκεί έξω είναι δημιούργημα δικό του και εμείς ακολουθούμε».

Και συμπλήρωσε: «Παρ’ ολ’ αυτά, όπως είπα στα παιδιά μέσα στα αποδυτήρια είναι πάρα πολύ σημαντικό μέχρι να φτάσουμε στο αεροδρόμιο να διασκεδάζουμε και να σκεφτόμαστε τη νίκη. Μόλις, όμως πετάξουμε για να επιστρέψουμε στη Θεσσαλονίκη να σταματήσουμε να σκεφτόμαστε τη νίκη και να προσηλωθούμε στον ΠΑΟΚ. Έχουμε ένα από τα πιο σημαντικά παιχνίδια στην έδρα μας με τον ΠΑΟΚ. Θέλουμε όλο τον κόσμο να είναι εκεί και θα είμαστε και εμείς και εγκεφαλικά και πνευματικά έτοιμοι γι’ αυτό το παιχνίδι. Είναι πολύ σημαντικό όμως μόλις περάσουμε την Αθήνα να σταματήσουμε να σκεφτόμαστε το παιχνίδι και να σκεφτούμε μόνο τη νίκη με τον ΠΑΟΚ».