Με «σφραγίδα» Μωραΐτη ξεπέρασε (68-67) τον ΠΑΟΚ

Με τον Δημήτρη Μωραΐτη να ευστοχεί σε μια από τις δυο ελεύθερες βολές στα 2.1’’ πριν την λήξη το Περιστέρι Vitabiotics πέτυχε την όγδοη νίκη (68-67) στην Basket League κόντρα στον ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.

Ο πλέι μέικερ των «κυανοκιτρίνων» ήταν ο παίκτης που καθόρισε την εξέλιξη του ματς και στο τέλος με δικά του καλάθια οδήγησε την ομάδα του Μίλαν Τόμιτς στη νίκη.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού το Περιστέρι Vitabiotics μπήκε δυνατά και με δυο τρίποντα (Χρυσικόπουλος-Γκρέϊ) πήρε… αέρα (8-2 στο 2’). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με τον Ζερμέιν Λοβ να σκοράρει πήρε το προβάδισμα (10-15 στο 6’). Με 8/12 δίποντα οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ (18-21 στο 10’).

Στη δεύτερη περίοδο, με τους Σαλούστρο, Χρυσικόπουλο, Μπράουν, Πέτεγουει και Μωραΐτη το Περιστέρι Vitabiotics ξέφυγε στο σκορ (31-27 στο 17’ και 41-27 στο 19’) δίνοντας μεγάλη έμφαση στην άμυνα. Eνώ ένα άστοχο σουτ στο τέλος του πρώτου μέρους επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να μειώσει το σκορ με τρίποντο σε χρόνο μηδέν του Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς από τα 9 μέτρα (41-30, 20’), με το οποίο έκλεισε την δεύτερη περίοδο ο «δικέφαλος» έχοντας 1/6 (τρίποντα) από την περιφέρεια.

Στην επανάληψη, η χαλάρωση και κάποια δύσκολα σουτ από τους ΝτιΛέο και Γκρίν επέτρεψαν στην ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να μειώσει σε 47-41 (στο 25.30’’). Με καλάθια από τους Γκρέϊ, Χρηστίδη και Γκιέλο το Περιστέρι Vitabiotics αύξησε πάλι τη διαφορά (57-45 στο 29’).

Από εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ «έτρεξε» ένα εντυπωσιακό σερί 16-0 παίρνοντας το προβάδισμα με 57-61 (στο 35’). Στα τελευταία λεπτά ο Γκρέϊ ππέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο (63-65 στο 38’) και στη συνέχεια ο Δημήτρης Μωραΐτης πήρε το παιχνίδι πάνω του και οδήγησε το Περιστέρι Vitabiotics στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Ζαχαρής, Σταματόπουλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 41-30, 57-47, 68-67.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ VITABIOTICS (Τόμιτς): Μωραΐτης 12 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Χρυσικόπουλος 5 (1), Κατσίβελης 3 (1), Μπράουν 6 (10 ριμπάουντ), Γκρέι 8 (2), Κόζι 2, Πέτεγουεϊ 4, Γκιέλο 7 (1), Χρηστίδης 11 (5/6 δίποντα), Σαλούστρος 10 (2).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Ρίβερς 4, Λοβ 12 (6/10 δίποντα), Μάντζαρης, Τζόουνς 15 (4/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λι 1, Γκριν 15 (2), Χριστοδούλου, ΝτιΛέο 8 (2/8 τρίποντα), Τολιόπουλος 4.

Θα μπορούσαμε να κερδίσουμε πιο εύκολα

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Περιστερίου Vitabiotics, Μίλαν Τόμιτς, δήλωσε: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη. Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι σίγουρα θα μπορούσαμε να κερδίσουμε πιο εύκολα. Κάθε παιχνίδι και αυτό το λέω συνέχεια στους παίκτες μου παίζετε 40 λεπτά. Κάναμε μια ακόμη νίκη και προχωράμε…».

Και πρόσθεσε: «Έχουμε μπροστά μας αρκετά σημαντικά παιχνίδια που πρέπει να κερδίσουμε και να καταφέρουμε να είμαστε όσο πιο ψηλά γίνεται στην βαθμολογία».

Από την πλευρά του ο προπονητής του ΠΑΟΚ Άρης Λυκογιάννης, αρκέστηκε να πει: «Δεν έχω να πω πάρα πολλά για το συγκεκριμένο παιχνίδι. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια που έκαναν. Αντιμετώπισαν διαφορετικών ειδών καταστάσεις κατά τη διάρκεια του αγώνα. Μπόρεσαν και επέστρεψαν, περάσαμε μπροστά, είχαμε το μομέντουμ, δυστυχώς δεν καταφέραμε να κερδίσουμε, συνεχίζουμε. Καλή συνέχεια στο Περιστέρι στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος».