Στις λεπτομέρειες ηττήθηκε (82-77) το Περιστέρι Vitabiotics από τον Προμηθέα

Οι λεπτομέρειες στις τελευταίες επιθέσεις έκριναν την αναμέτρηση του Περιστερίου Vitabiotics  με αντίπαλο τον Προμηθέα στην Πάτρα και οδήγησαν στην ήττα (82-77) για την 14η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο μεγαλύτερο μέρος, οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς το έλεγξαν αλλά στο τέλος μικρά πράγματα δεν επέτρεψαν στους «κυανοκίτρινους» να φτάσουν στη νίκη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση και κατάφεραν να αποκτήσουν διαφορά 10 πόντων (16-6) στο 8ο λεπτό, παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Το Περιστέρι Vitabiotics αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει σε 18-15, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Το Περιστέρι Vitabiotics συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 5 πόντους (34-29 στο 17΄), για να κλείσει το ημίχρονο με διαφορά ενός πόντου (38-37).

Ο Δημήτρης Αγραβάνης κρατούσε μόνος του τον Προμηθέα στον επιθετικό τομέα και η ομάδα της Πάτρας κατάφερε να προηγηθεί με έντεκα πόντους (55-44) στο 27΄, για να κλείσει το δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους στο +6 (58-52).

Στην τελευταία περίοδο ο Προμηθέας προηγήθηκε με 64-57 στο 32΄, για να μειώσει η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς στον πόντο (64-63) με σερί 6-0. Σε εκείνο το σημείο οι Πατρινοί με επιμέρους σκορ 8-1 πήραν πάλι προβάδισμα για τη νίκη όντες μπροστά στο σκορ με 72-64. Το Περιστέρι Vitabiotics κατάφερε να ισοφαρίσει σε 74-74 περίπου ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη, αλλά ένα καλάθι και φάουλ του Ρέι και ένα τρίποντο του Σίμπσον έδωσαν προβάδισμα έξι πόντων στον Προμηθέα (80-74), που έφτασε στη νίκη με το τελικό 82-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 37-38, 58-52, 82-77.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 10 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκραντ 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκάντι 7 (6 ασίστ), Αγραβάνης 26 (7/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/12 βολές, 10 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Χαντ 6, Γκίκας 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Σίμπσον 11 (3/5 τρίποντα).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ VITABIOTICS (Τόμιτς): Πέτεγουεϊ 11 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης 13 (2/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Χρυσικόπουλος 7, Κατσίβελης 5, Μπράουν 6 (8 ριμπάουντ), Κόζι 13 (3/6 τρίποντα), Γκιέλο 8 (0/4 τρίποντα), Χρηστίδης 4 (6 ριμπάουντ), Γκρέι 10 (2), Ζούγρης.