Δεν άντεξε στο τέλος το Περιστέρι Vitabiotics και ηττήθηκε από τη Μπάκεν Μπέαρς στη Δανία

Το Περιστέρι Vitabiotics εμφάνισε δύο πρόσωπα απέναντι στη Μπάκεν Μπέαρς στο Άαρχους της Δανίας, όπου ηττήθηκε (83-75) και πλέον παίζει την πρόκριση στην τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του FIBA Europe Cup εκτός έδρας κόντρα στην Κραϊλσχάιμ.

Οι Δανοί κάλυψαν και το -2 του πρώτου αγώνα με πρωταγωνιστή τον Τζάρεντ Ογκουνγκμπέμι – Τζάκσον (26 πόντοι, 10/11 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 32 λεπτά).

Το Περιστέρι Vitabiotics ξεκίνησε νωθρά (18-9 στο 6'20’’) και το πλήρωσε, καθώς οι γηπεδούχοι διεύρυναν την διαφορά (28-16 στο 9’ και 33-23 στο 12’). Με καλάθια των Χάγκινς, Μίλερ από τα 6,75, οι «κυανοκίτρινοι» πλησίασαν στο -5 (35-30 στο 14’), αλλά με ένα επί μέρους 19-5 οι Δανοί άνοιξαν την διαφορά στο +19 (54-35) στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, για να κλείσει το πρώτο μισό τλυ αγώνα με σκορ 54-38.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου πίεσαν στην άμυνα και βρήκαν λύσεις από τους Χάγκινς, Πέτεγουεϊ, Χρυσικόπουλο και Μορέιρα, μειώνοντας αρχικά σε 60-50 (στο 26’). Ο Ίαν Μίλερ έκλεισε την διαφορά στους επτά πόντους (62-55 στο 28') και έβαλε και τρίποντο για το 66-60 στο 31', πριν ο Χάγκινς σκοράρει για τρίποντο και ο Μίλερ πετύχει άλλο ένα μεγάλο σουτ για το προσπέρασμα (68-70) στο 35'.

Οι Δανοί αντέδρασαν αλλά το Περιστέρι Vitabiotics, με τον Πέτεγουεϊ να σκοράρει ξανά από τα 6,75 προσπέρασε ξανά με 72-73 στο 37', πριν ο Ογκουνγκμπέμι – Τζάκσον πετύχει πέντε σερί πόντους και «κλειδώσει» τη νίκη για τους Δανούς.

Οι διαιτητές: Αράνια, Κεγιτσί, Τόμασον

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 54-38, 66-57, 83-75

Μπάκεν Μπέαρς (Σόμερ): Ντιουφ 7 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ), Έβανς 12 (6/12 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάρις 14 (1), Γιούκιτς 9 (4/13 σουτ), Ονγκβάε 9 (6 ριμπάουντ), Ογκουνγκμπέμι-Τζάκσον 26 (10/11 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σάχλερτζ, Τέιλορ 6 (7 ριμπάουντ)

Περιστέρι Vitabiotics (Μανωλόπουλος): Μπράουν 6, Χάγκινς 18 (3/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΜακΚρί 8, Μίλερ 12 (4/6 τρίποντα), Πέτεγουεϊ 5 (1/6 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 9 (0/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Κατσίβελης 3 (1), Μορέιρα 14 (5/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σαλούστρος

Μανωλόπουλος: «Το παιχνίδι χάθηκε στο πρώτο ημίχρονο»

Μετά το τέλος του αγώνα με την Μπάκεν Μπέαρς, ο προπονητής του Περιστερίου Vitabiotics Σωτήρης Μανωλόπουλος δήλωσε:

«Το παιχνίδι χάθηκε στο πρώτο ημίχρονο, όπου εμείς είχαμε επισημάνει πριν ξεκινήσει το ματς πως αιφνιδιασμούς, αμυντικό ριμπάουντ και λάθη ήταν κλειδιά. Ήμασταν πάρα πολύ κακοί και στα τρία αυτά κομμάτια του αγώνα. Και στα λάθη και τα αμυντικά ριμπάουντ και τους αιφνιδιασμούς».

Και συμπλήρωσε: «Στο δεύτερο ημίχρονο, καταφέραμε κάτι πολύ δύσκολο, δείξαμε ότι έχουμε ψυχικά αποθέματα, αλλά όταν περάσαμε μπροστά στο σκορ, κάναμε λάθος σε κάποιες λεπτομέρειες και γι’ αυτό χάσαμε το ματς».