Έκανε μεγάλη ανατροπή, αλλά λύγισε (87-85) στην παράταση στο Μινσκ το Περιστέρι Vitabiotics [video]

Παρότι έκανε μεγάλη ανατροπή επιστρέφοντας από το -18 το Περιστέρι Vitabiotics ηττήθηκε στο Μινσκ από την Τσμόκι στην παράταση με 87-85 (κ.α. 77-77) στην πρεμιέρα του FIBA Europe Cup.

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου είχαν την ευκαιρία τόσο στην κανονική διάρκεια να πάρουν το ματς αλλά το τρίποντο του Τεράν Πέτεγουεϊ δεν βρήκε… στόχο, όσο και στην παράταση όπου ο Έρικ ΜακΚρί σούταρε χωρίς επιτυχία.

Οι «κυανοκίτρινοι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και επέβαλλαν τον ρυθμό τους παίρνοντας το προβάδισμα (2-13 στο 3.40’’) με τον τεράν Πέτεγουεϊ να αποτελεί σημείο αναφοράς επιθετικά, αλλά και τους Χρυσικόπουλο, ΜακΚρί, Μίλερ και Μπράουν να μπαίνουν στην εξίσωση της επίθεσης.

Οι Λευκορώσοι αξιοποιώντας την ευστοχία τους από την περιφέρεια και τους πόντους που βρήκαν στην ρακέτα από τον Ρόμπερτ Ούπσαου μπόρεσαν να κάνουν ένα δυναμικό «καμ-μπακ» και να προηγηθούν με 34-32 (στο 15’) και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +9 (49-40 στο 20’) με ένα φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο… δώρο των διαιτητών!

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό και να ανεβάζουν την διαφορά με τον Τζέισον Κλάρκ να αποτελεί σημείο αναφοράς. Μάλιστα, βρέθηκαν να προηγούνται με 18 πόντους (68-50, στο 28.20’’).

Εκεί, το Περιστέρι Vitabiotics πίεσε πολύ με μια πεντάδα που αποτελούνταν από τους Μίλερ, Πέτεγουεϊ, Σαλούστρο, ΜακΚρί και Μπράουν και κρατώντας την Τσμόκι έξι λεπτά χωρίς καλάθι (από το 70-54, πλησίασε σε 70-69 στο 36’) έκανε την μεγάλη επιστροφή που ήταν προϊόν της αμυντικής προσήλωσης και της πίεσης που έβαλαν στον αντίπαλο.

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου προηγήθηκαν στα 50’’ με «γκολ-φάουλ» του Πέτεγουεϊ (75-76) και στην συνέχεια με 1/2 ελεύθερες βολές του Δημήτρη Κατσίβελη βρέθηκε στο +2 (75-77).

Με τον Τζέισον Κλαρκ η Τσμόκι ισοφάρισε (77-77) και στην τελευταία επίθεση ο Τεράν Πέτεγουεϊ σημάδεψε το σίδερο στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί, το Περιστέρι Vitabiotics βρέθηκε δυο φορές μπροστά στο σκορ με 81-83 και 83-85, αλλά στην συνέχεια οι επιθέσεις από τα 6.75 δεν βρήκαν στόχο από τους Πέτεγουεϊ και ΜακΚρί και χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία για τη νίκη για την ελληνική ομάδα στην πρεμιέρα της διοργάνωσης…

Μανωλόπουλος: «Παρουσιάσαμε δυο πρόσωπα»

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Περιστερίου Vitabiotics Σωτήρης Μανωλόπουλος, δήλωσε: «Παρουσιάσαμε δυο πρόσωπα στο παιχνίδι μας με την Τσμόκι. Ένα στο ξεκίνημα του αγώνα, όπου παίξαμε καταπληκτικό μπάσκετ και ένα στην συνέχεια όπου χάσαμε την συγκέντρωση μας και δεν βγάλαμε ενέργεια στο παρκέ. Στο δεύτερο ημίχρονο όταν πιέσαμε στην άμυνα στο τέλος του τρίτου 10λεπτου γυρίσαμε το ματς και βρεθήκαμε και μπροστά στο σκορ».

Και συμπλήρωσε: «Στο τέλος κάποια λάθη συγκέντρωσης, δεν μας άφησαν να κερδίσουμε το παιχνίδι. Το θετικό ήταν ότι η ομάδα έδειξε ότι έχει ψυχικά αποθέματα. Το παιχνίδι διαρκεί όμως 40 λεπτά. Μας στοίχισε η αποβολή του Μίλερ, όπως επίσης θεωρώ και η κούραση που βγάλαμε στα τελευταία λεπτά, καθώς δυο ημέρες δεν κάναμε προπόνηση και είχαμε ένα πολύωρο και κοπιαστικό ταξίδι».

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βέλικοφ, Ουεχέντρικ, Νικολάε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-25, 46-40, 70-56, 77-77 (κ.α), 87-85.

ΤΣΜΟΚΙ ΜΙΝΣΚ (Βεργκούν): Μπελιάνκου 13 (2), Μπλίζνιουκ 7 (1), Κλαρκ 15 (2), Παράλιου, Τραστινέτσκι 7 (1), Ντόντου 2, Ερνάντεθ 10 (8 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 8 (4 ριμπάουντ), Σταμπρούσκι, Άπσο 14 (6/11 δίποντα), Γουόρνερ 11 (8 ασίστ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ VITABIOTICS (Μανωλόπουλος): Μπράουν 14 (10/11 βολές, 6 ριμπάουντ), Κατσίβελης 4 (1), ΜακΚρί 14 (5/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 20 (4/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα), Σαλούστρος 5 (9 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 8 (1), Μίλερ 11 (2/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Μωραΐτης 4, Μορέιρα 5.