Έκανε αυτό που έπρεπε!

Παίζοντας καλό μπάσκετ ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος με μια άνετη νίκη (82-65) επί του Άρη και από την έκτη θέση θα αναμετρηθεί στα πλέι οφ με τον Προμηθέα με μειονέκτημα έδρας. Την ίδια στιγμή ο Άρης έμεινε εκτός 8αδας, λόγω της νίκης του Ιωνικού επί του Κολοσσού στη Νίκαια.

Ο Άρης ήταν σε… απόσταση αναπνοής (20-18, στο 10’) στο τέλος του πρώτου 10λεπτου, καθώς εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των παικτών του Σωτήρη Μανωλόπουλου που είχαν μόλις 6/17 σουτ εντός πεδιάς! Οι δυνατές μονομαχίες και κάποια καλάθια των Μάριο Λιτλ και Τσάλμερς κράτησαν τις δυο ομάδες κοντά στο σκορ ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-35, στο 20’). Ο Άρης έμεινε βέβαια κοντά παρότι είχε μόλις 1/10 τρίποντα στο πρώτο μέρος!

Πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Χόρχε Γκουτιέρες μπήκε δυνατά και «συνδέθηκε με το καλάθι» δίνοντας αέρα 9 πόντων (48-39 στο 24΄) στην ομάδα του. Ο Άρης εκεί έχασε την συγκέντρωση του, φάνηκε να μένει και από δυνάμεις και η διαφορά μεγάλωσε (61-44 στο 28’) με τον Τζόρνταν Φορντ να παίρνει την σκυτάλη από τον Χόρχε Γκουτιέρες και να «καθαρίζει την μπουγάδα».

Ο Άρης προσπάθησε να επιστρέψει και μείωσε (61-50) στο τέλος του τρίτου 10λεπτου, αλλά στην τελευταία περίοδο με υψηλό ρυθμό σε άμυνα και επίθεση το Περιστέρι κυριάρχησε απόλυτα και έφτασε σε μια άνετη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Λιότσιος, Χριστινάκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 39-35, 61-50, 82-65.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 11 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Τσαϊρέλης 4, ΜακΛίν 12 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζόουνς 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μάντζαρης 3 (5 ριμπάουντ), Σκορδίλης 2, Φορντ 12 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Σαλούστρος 7 (1), Τόλα, Καράμπελας 3 (1), Κρόκετ 6, Γκουτιέρεζ 13 (2/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές).

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Χαριτόπουλος 6, Τσάλμερς 6 (3 ασίστ, 4 λάθη), Νετζήπογλου 6 (2/6 δίποντα, 2/5 βολές), Ντραγκίσεβιτς 6 (7 ριμπάουντ), Λιτλ 17 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/3 βολές), Σταμάτης 2, Σλαφτσάκης 4, Μιλόσεβιτς 14 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Πετανίδης 1, Καλαϊτζίδης 3 (1/5 σουτ), Γεωργάκης.