Πάλεψε και με τα προβλήματα που προέκυψαν και λύγισε στο τέλος κόντρα στον Παναθηναϊκό

Η εκπληκτική εικόνα του Περιστερίου για τρία 10λεπτα δεν είχε ιδανικό φινάλε, καθώς τα προβλήματα τραυματισμών που προέκυψαν πριν και κατά την διάρκεια του ματς, σε συνδυασμό με την φθορά των ψηλών με φάουλ, οδήγησαν στην ήττα (74-68) από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο Κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Δεν έφτανε η απουσία του Τζέι Κρόκετ (είναι στο στάδιο της ανάρρωσης μετά την επέμβαση που υποβλήθηκε λόγω οξείας σκωληκοειδίτιδας) στην προθέρμανση βγήκε νοκ άουτ ο Ζώης Καράμπελας, ο οποίος σε μια προσπάθεια του αισθάνθηκε πόνο στο πέλμα και έμεινε στον πάγκο.

Με πολύ πιεστική άμυνα και εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας το Περιστέρι είχε το προβάδισμα (13-9 στο 5’) με τον Τεράν Πέτεγουει να αποτελεί την βασική επιθετική απειλή, όμως οι «πράσινοι» το ισορρόπησαν (21-21 στο 9’) πριν ο Χρήστος Σαλούστρος σκοράρει από το κέντρο του γηπέδου σε χρόνο… μηδέν (24-21 στο 10’).

Στην δεύτερη περίοδο με τρίποντα από τους Ουάιτ και Παπαπέτρου, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προηγήθηκε (29-32 στο 14.30’’), όμως η παρουσία του πολύ καλού Χόρχε Γκουτιέρες και οι λύσεις από τους Πέτεγουει, Σαλούστρο (έκανε σπουδαία δουλειά στην άμυνα) έβαλε το Περιστέρι σε θέση… οδηγού (34-32 στο 15’). Εκεί, σε «γκολ-φάουλ» προσπάθεια ο Γκουτιέρες τραυματίστηκε στο κεφάλι και αποχώρησε χωρίς να επιστρέψει ξανά με συνέπεια η ομάδα να μείνει με μοναδικό πόιντ γκαρντ τον Βαγγέλη Μάντζαρη.

Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος, λόγω της φθοράς με φάουλ των ψηλών, έριξε στο παρκέ και τον Τζουλιάνο Τόλα ο οποίος σκόραρε και τους πρώτους πόντους του στην Stoiximan Basket League «γράφοντας» το 42-34 ενώ απέμεναν 50’’ για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο τρίποντο του Δίπλαρου απάντησε ο ΜακΛέιν με τρίποντο και οι «κυανοκίτρινοι» έκλεισαν το πρώτο 20λεπτο στο +8 (45-37). Στο τρίτο 10λεπτο, με καλάθια από τους Πέτεγουει και Τζόουνς το Περιστέρι βρέθηκε στο +11 (50-39 στο 24’ και 55-43 στο 27’), δείχνοντας ότι αντέχει παρά την κόπωση.

Όμως, όσο ο χρόνος κυλούσε η κούραση βάραινε τα χέρια των παικτών του Σωτήρη Μανωλόπουλου, οι οποίοι έμειναν για 4 λεπτά χωρίς καλάθι γεγονός που επέτρεψε στους «πράσινους» να πλησιάσουν σε… απόσταση βολής (55-52 στο 31’). Ο Τρε ΜακΛέιν με τρίποντο έδωσε «ανάσα» στο Περιστέρι (58-52 στο 31.30’’) και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος μετά το «γκολ-φάουλ» του Χεζόνια απάντησε ξανά (61-55 στο 32’).

Από κει και πέρα, η κόπωση ήταν εμφανής για τους γηπεδούχους, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρήκε λύσεις με τον Ιωάννη Παπαπέτρου με τον οποίο προσπέρασε (61-62 στο 34’ και 63-65 στο 34.40’’), ο Παπαγιάννης έδωσε άλλη μια λύση από επιθετικό ριμπάουντ και άλλοι πέντε σερί πόντοι του Παπαπέτρου έδωσαν αέρα 9 πόντων (63-72 στο 37’) στους φιλοξενούμενους που επί της ουσίας «κλείδωσαν» τη νίκη…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης – Παντελίδης – Ζαχάρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 45-37, 55-48, 68-74.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 21 (3/7 τριπ., 4 ασίστ), Βασιλόπουλος 6 (2 τριπ., 6 ριμπ., 5 ασίστ), ΜακΛιν 15 (2 τριπ.), Τζόουνς 6 (5 ριμπ.), Μάντζαρης 1 (3 ριμπ., 1 ασίστ, 6 λάθη), Σκορδίλης 4, Τσαϊρέλης 2, Γούνταρντ, Σαλούστρος 7 (1 τριπ., 7 ριμπ.), Τόλα 2, Γκουτιέρεζ 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Παπαγιάννης 10 (5 ριμπ., 3 ασίστ), Παπαπέτρου 17 (7/12 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 3 (1 τριπ.), Μήτογλου 5 (5 ριμπ., 3 ασίστ), Σαντ Ρος 9 (1 τριπ., 7 ριμπ., 5 ασίστ, 3 λάθη), Μακ 3, Μποχωρίδης 3 (5 ριμπ.), Χεζόνια 7, Δίπλαρος 3 (1 τριπ.), Κασελάκης 8 (2 τριπ.), Μπέντιλ 6.