Μεγάλη ανατροπή και νίκη επί του Μεσολογγίου στο ντεμπούτο Μανωλόπουλου [video highlights]

Σπουδαία ανατροπή πραγματοποίησε το Περιστέρι στο Αγρίνιο, επιστρέφοντας από το -18, και έφτασε στη νίκη (70-63) επί του Μεσολογγίου στην 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να είχαν τον έλεγχο για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο ντεμπούτο του στον πάγκο της ομάδας ο Σωτήρης Μανωλόπουλος είδε τους «κυανοκίτρινους» να κάνουν ένα συγκλονιστικό come back.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, και στο πρώτο ημίχρονο συνολικά, ο Γιάννης Σαχπατζίδης προκάλεσε πολλά προβλήματα στη ρακέτα, φτάνοντας στους 16 πόντους με 7/7 δίποντα σε 8'57″ συμμετοχής.

Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Τόντρικ Γκότσερ με 9 πόντους και μετά το πρώτο ισορροπημένο 10λεπτο (19-15), οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και με καλές επιλογές επιθετικά βρέθηκαν στο +15 (39-24 στο 17'30’’).

Την ίδια στιγμή το Περιστέρι είχε μόλις 6 ασίστ έναντι 15 των γηπεδούχων και 12 λάθη έναντι 6 του Μεσολογγίου. Κάπως έτσι εξηγείται και το +13 (45-32) για τους γηπεδούχους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε στην αρχή του δευτέρου μέρους, καθώς οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου συνέχισαν να σκοράρουν με το Σαχπατζίδη στο «ζωγραφιστό», αλλά και τον Γκότσερ από την περιφέρεια με αποτέλεμα η διαφορά να φτάσει στο +18 (52-34 στο 25’) με καλάθι του Κέβιν Λάνγκφορντ.

Εκεί, ο Σωτήρης Μανωλόπουλος εμπιστεύτηκε τον Γιάννη Μπουρούση στην ρακέτα, ο οποίος προσέφερε εξαιρετική δημιουργία και ηρεμία στο παιχνίδι της ομάδας από την ρακέτα προς την περιφέρεια και αξιοποιήθηκε με αυτό τον τρόπο ο Τζέιμς Γούνταρντ, ο οποίος με 6/7 τρίποντα έφερε την ολική ανατροπή.

Αρχικά δύο τρίποντα του Γούνταρντ, δύο βολές του Γιάννη Μπουρούση και ένα τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη έκλεισαν την διαφορά στους 9 (54-45 στο 30’). Και στην τελευταία περίοδο, Γούνταρντ και Μπουρούσης από την περιφέρεια μείωσαν σε 56-51 (στο 32’) και στο 35’ με νέο τρίποντο το Γούνταρντ έφερε τον αγώνα στα ίσα (58-58).

Ο Γιάννης Μπουρούσης ως πλέι μέικερ ρακέτας μοίρασε την μπάλα και οι Γούνταρντ, Σαλούστρος με καλάθια έδωσαν αέρα 7 πόντων (60-67 στο 38'30’’) στο Περιστέρι, το οποίο με το εκπληκτικό επιμέρους σκορ 9-25 έφτασε σε μια μεγάλη νίκη.

Οι διαιτητές: Κορομηλάς, Συμεωνίδης, Πουρσανίδης K.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 45-32, 54-45, 63-70.

Μεσολόγγι BAXI (Καλαμπάκος): Λόρενς 3, Γκότσερ 11 (3/13 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντέιβις 5, Γράβας 6, Πουαριέ 2, Λάνγκφορντ 6, Χονδρογιάννης, Ναούμης 3, Σαχπατζίδης 20 (8/9 δίποντα, 4/7 βολές, 3 ριμπάουντ), Μοτσενίγκος 2, Χατζηνικόλας 5,  Σταματογιάννης

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 8, Βασιλόπουλος 6, ΜακΛίν 6, Τζόουνς 6 (3/5 σουτ), Γκουτιέρεζ, Σκορδίλης 5, Γούνταρντ 20 (6/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπουρούσης 5, Σαλούστρος 6, Καράμπελας, Κρόκετ 2, Μάντζαρης 6 (2/4 τρίποντα)