Βαρειά ήττα στο ΟΑΚΑ

Ήττα με βαρύ σκορ γνώρισε το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ, καθώς δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα με την ΑΕΚ για τη 14η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και υπέκυψε φυσιολογικά (91-65).

Η ομαδική εικόνα των «κυανοκιτρίνων», αλλά και η ατομική των περισσότερων παικτών, ήταν αρνητική – χαρακτηριστικό ότι ενώ ο Δικέφαλος είχε 10/24 τρίποντα, οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις 3/16, ενώ είχαν και αρνητικό συντελεστή ασίστ – λαθών (10 – 12).

Το κακό ξεκίνημα των δύο ομάδων χάλασε περισσότερο το μυαλό των φιλοξενούμενων. Η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 7-6 στο πέμπτο λεπτό χάρη σε γκολ-φάουλ του Ματσιούλις, τα τρίποντα των Γιάνκοβιτς και Μέικον έγραψαν το 17-10, όμως Πέτεγουεϊ και Μακλέιν αντέδρασαν και, μαζί με μια τεχνική στον Παπαθεοδώρου, το Περιστέρι μάζεψε τη διαφορά στον πόντο (17-16) πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Με το Μέικον να παίρνει σουτ και να σκοράρει λες και βρισκόταν καιρό στην ΑΕΚ, οι γηπεδούχοι άρχισαν να χτίζουν μια καλή διαφορά στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου (30-21 στο 14'). Ο Ματσιούλις ακολούθησε (33-23) και το 44-28 του ημιχρόνου έβαζε τους «κιτρινόμαυρους» σε καλή θέση, παρά το γεγονός ότι είχαν 5/15 τρίποντα. Την ίδια ώρα όμως, το Περιστέρι μετρούσε 0/6 από την περιφέρεια και πέντε λάθη έναντι επτά ασίστ.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Το Περιστέρι δεν ήταν επικίνδυνο, η ΑΕΚ το κράτησε σε απόσταση, ο Γιάνκοβιτς κι ο Μορέιρα κουβάλησαν την ομάδα τους στο +23 (59-36 στο 26'), ο Μέικον και ο Κίνγκσλεϊ στο +26 (67-41) στα τέλη της τρίτης περιόδου και η τέταρτη είχε εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ο Πεδουλάκης άφησε Βασιλόπουλο και Μπουρούση στο παρκέ, ο Γούνταρντ έβαλε το πρώτο τρίποντο της ομάδας του στο 32' (είχε 0/10 έως τότε), όμως όλα είχαν κριθεί από το ημίχρονο, ούτε καν από το τρίτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ δεν έδωσε δικαιώματα, το Περιστέρι δεν είχε δυνάμεις και το ματς δεν έκρυβε άλλες εκπλήξεις.

Οι διαιτητές: Παπαπέτρου, Ψαριανός, Πουρσανίδης

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 44-27, 67-42, 91-59

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μέικον 18 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος σε 28:10), Ματσιούλις 13 (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης 4, Κίνγκσλεϊ 6 (2/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γιάνκοβιτς 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κατσίβελης 3 (3/4 βολές), Χρυσικόπουλος 11 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Ζήσης 4 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 9 (3/4 τρίποντα), Σλότερ

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Πέτεγουεϊ 10 (5/11 σουτ, 5 ριμπάουντ, 6 λάθη), Καράμπελας 2, ΜακΛίν 12 (3/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Τζόουνς 12 (5 ριμπάουντ), Κρόκετ 2, Γούνταρντ 11 (2/8 σουτ, 5/5 βολές), Μπουρούσης 5 (2/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 3, Γκουτιέρεζ 2 (1/5 σουτ, 3 ασίστ)