Πέρασε και από το «Σοφία Μπεφόν» [vid]

Η ψυχραιμία του Στίβεν Γκρέϊ, το καθαρό μυαλό του Αμπντούλ Γκάντι και η ποιότητα του Τρε Μακλέιν και του Μάρβιν Τζόουνς αποτέλεσαν τα συστατικά που οδήγησαν το Περιστέρι στη νίκη (80-75) επί του Ιωνικού στο κλειστό «Σοφία Μπεφόν».

Με τον Μακλέιν να αποτελεί την «αιχμή του δόρατος» στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι «κυανοκίτρινοι» πήραν μια διαφορά 11 πόντων (14-25 στο 11’), καθώς έπαιξαν εκπληκτική άμυνα και δεν άφησαν χώρους στον αντίπαλο τους.

Μάλιστα, οι βοήθειες του Γιάννη Αθηναίου στην επίθεση επέτρεψαν στην ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου να διευρύνει την διαφορά (24-38 στο 19’). Την ίδια στιγμή για τους Νικαιώτες μοναδική απειλή αποτελούσε ο Άνταμ Σμιθ, ο οποίος σημείωσε 10 πόντους στο πρώτο 20λεπτο, καθώς ο ιθύνων νους των γηπεδούχων Βασίλης Τολιόπουλος είχε εξουδετερωθεί πλήρως από τους γκαρντ του Περιστερίου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Περιστερίου διατήρησαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως μετά το +14 (35-49 στο 25'30’’) κάτι η χαλάρωση, κάτι η κούραση από το ευρωπαϊκό ταξίδι στο Βίλνιους έδωσε την δυνατότητα στον Ιωνικό να σημειώσει με τον Τολιόπουλο πέντε σερί πόντους και με ένα καλάθι του Χόλογουελ να κλείσει την τρίτη περίοδο έχοντας κλείσει την ψαλίδα (48-53 στο 30’).

Από τη στιγμή που συνδέθηκε με το καλάθι ο Νικ Ζάϊσλοφτ ο Ιωνικός ισοφάρισε (53-53 στο 31’) και έμεινε σε απόσταση αναπνοής (58-59 στο 32'30’’). Όμως, εκεί με καλάθια του Μακλέιν και του Γκάντι το Περιστέρι πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα (66-74 στο 37'30’’) και στο φινάλε όταν χρειάστηκε «μίλησε» η ψυχραιμία του Στίβεν Γκρέι (είχε 5/6 ελεύθερες βολές), επιτρέποντας στους «κυανοκίτρινους» να κλειδώσουν τη νίκη.

Οι διαιτητές: Παπαπέτρου, Ξενικάκης, Εφραιμίδης

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 28-40, 48-53, 75-80. ΙΩΝΙΚΟΣ (Κουφός): Σμιθ 17 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πρίτζετ 2, Φιτζπάτρικ 7 (3/8 σουτ, 6 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 20 (8/12 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χουγκάζ 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ζάισλοφτ 9 (3/5 τρίποντα), Πετρόπουλος, Βλάχος, Χόλογουελ 11 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τουντζιαράκης

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πέτεγουεϊ 8 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 6, Τζόουνς 11 (4/5 δίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκρέι 18 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Σκορδίλης, Μαυροκεφαλίδης 5 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Αθηναίου 8 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καράμπελας, ΜακΛέιν 15 (3/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ)