Νίκη για το Περιστέρι… δια χειρός Μαυροκεφαλίδη [vid]

Την «σφραγίδα» του Λουκά Μαυροκεφαλίδη φέρει η νίκη (84-81) του Περιστερίου επί του Κολοσσού στο Κλειστό «Α. Παπανδρέου» στην πρεμιέρα της Basket League.

Ο έμπειρος σέντερ των «κυανοκιτρίνων» σε 26.25 λεπτά συμμετοχής είχε 27 πόντους με 9/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 κερδισμένα φάουλ και 33 βαθμούς στην αξιολόγηση! Έκανε τα πάντα, ενώ τρομερή δουλειά έκανε ο Αμπντούλ Γκάντι, ο οποίος σε 27.26 λεπτά που αγωνίστηκε είχε 13 πόντους, με 3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 26 βαθμούς στην αξιολόγηση.

Στο ξεκίνημα του ματς, το Περιστέρι άφησε τον Ντομινίκ Άρτις να βρει ρυθμό και παρότι ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης το πήρε… προσωπικά σημειώνοντας μεγάλα καλάθια, δεν μπορούσε να ξεφύγει (23-20 στο 8’). Οι Ροδίτες με τους Άρτις και Λάιλ να σημειώνουν από 14 πόντους στο πρώτο 20λεπτο πήγαν στα αποδυτήρια με +3 (41-44 στο 20’) με τον Άρτις να σημειώνει καλάθι σε νεκρό χρόνο.

Στο δεύτερο μέρος το Περιστέρι πίεσε πολύ τον Άρτις στην περιφέρεια, αλλά και τον Λάιλ, τους αποσυντόνισε και με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να σκοράρει και τον Αμπντούλ Γκάντι να δημιουργεί και ενίοτε να σκοράρει πήραν μια διαφορά που έφτασε στο +10 (63-53 στο 28.30’’) με τρίποντο του Τρε ΜακΛέιν.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν λύσεις στην πιεστική άμυνα του Περιστερίου και δυο τρίποντα του Μαυροκεφαλίδη και του Αθηναίου «εκτόξευσαν» την διαφορά στο +15 (69-54 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Σ’ αυτό το 10λεπτο οι «κυανοκίτρινοι» κυριάρχησαν πλήρως με τους Γκάντι-Μαυροκεφαλίδη, ενώ σημαντική βοήθεια πρόσφεραν και οι Πέτεγουει-ΜακΛέιν, προκειμένου να «χτιστεί» η διαφορά με το επιμέρους 28-10 της ομάδας του Νίκου Παπανικολόπουλου.

Ώσπου στην τελευταία περίοδο, ήρθε η χαλάρωση των γηπεδούχων, που έδωσε την ευκαιρία στον Κολοσσό με τους Άρτις, Λάιλ, Γκόινς και Καντέρ να επιστρέψουν και να πλησιάσουν (75-68 στ 36’). Άρλετζ, Γκάντι και Γκρέι διατήρησαν μια απόσταση… ασφαλείας (81-71 στο 37.30’’), αλλά από εκείνο το σημείο όλα πήγαν στραβά για τους γηπεδούχους που υπέπεσαν σε λάθη στην άμυνα, έχασαν εύκολα καλάθια και βρέθηκαν με δυο τρίποντα από τους Ζάρα και Άρτις στο +2 (81-79, 25’’). Με 1/2 βολές του Γκάντι έγινε το 82-79 (24’’), ακολούθησαν 2/2 βολές του Γκόινς (82-81, 24’’), ο Πέτεγουει ήταν ψύχραιμος (84-81, 23’’) και στην τελευταία επίθεση αστόχησε ο Κολοσσός δυο φορές σε σουτ τριών πόντων πρώτα με τον Άρτις και στην λήξη με τον Λάιλ…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Παναγιώτου, Τσώνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 41-44, 69-54, 84-81.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πέτεγουεϊ 11 (1/6 τρίποντα), Βασιλόπουλος 3 (1), Τζόουνς 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκρέι 6, Άρλετζ 7 (1), Σκορδίλης, Μαυροκεφαλίδης 27 (9/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Αθηναίου 5 (1), Καράμπελας, ΜαΚλιν 9 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Άρτις 25 (5/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/8 βολές, 6 ασίστ), Καντέρ 12 (2/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/10 βολές), Μπιλής, Ζάρας 6 (2), Γκόινς 12 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καμαριανός 5 (1), Ξανθόπουλος 5 (1/5 τρίποντα), Λάιλ 16 (2), Λιάπης, Αρσενόπουλος, Τούμπα.