Καλή η πρώτη εντύπωση [vid]

Αν το πρώτο δείγμα γραφής προδιαγράφει την πορεία μέσα στη σεζόν, τότε το Περιστέρι στο πρώτο φιλικό της νέας χρονιάς, με αντίπαλο το Λαύριο, έδειξε πολύ καλά στοιχεία, κερδίζοντας με 76-55 στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Ο Νίκος Παπανικολόπουλος είχε όλους τους παίκτες στην διάθεση του και, ξεκινώντας στο αρχικό σχήμα τους Γκάντι, Πέτεγουει, Γκρέι, Μαυροκεφαλίδη και Τζόουνς, ανέβασε προοδευτικά την απόδοση της ομάδας.

Προφανώς και τα νέα πρόσωπα χρειάζονται πίστωση χρόνου, αλλά μετά το αρχικό 10λεπτο (14-15) οι «κυανοκίτρινοι» επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους (36-30 στο 20’ και 46-32 στο 23’) με πίεση στην άμυνα και λύσεις επιθετικά από τους Άρλετζ, Πέτεγουει, Μαυροκεφαλίδη και Σαλούστρο.

Το Λαύριο απειλούσε στο πρώτο ημίχρονο με τον Κάρτερ (σημείωσε 12 από τους 17 συνολικά πόντους του) και με τον Μπελ στο «ζωγραφιστό».

Η καλή άμυνα του Περιστερίου (δέχθηκε μόλις ένα καλάθι από το 26’ μέχρι το 30’) και η καλή κυκλοφορία τη μπάλας έφεραν τα ελεύθερα σουτ και η διαφορά άνοιξε (61-40 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Μία διαφορά που συντηρήθηκε και στο τελευταίο 10λεπτο, οδηγώντας το Περιστέρι στη νίκη (76-55) επί ενός αντιπάλου που δεν είχε στην διάθεση του τον Μουράτο, ενώ αναμένει τον Ντέιβις την επόμενη εβδομάδα.

Οι διαιτητές: Τσαρούχα, Ανδρικόπουλος, Καλογερόπουλος Φ.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 36-30, 61-40, 76-55

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Άρλετζ 14 (1 τριπ.), Γκάντι 2, Σκορδίλης 4, Πέτεγουεϊ 13 (2 τριπ.), Βησσαρίου, Παπαδημητρίου, Μαυροκεφαλίδης 12 (2 τριπ.), Σαλούστρος 11 (1 τριπ.), Τόλα, Αθηναίου 3 (1 τριπ.), Καράμπελας 5 (1 τριπ.), Βασιλόπουλος, Ευσταθιάδης, Τζόουνς 6, Γκρέι 6.

Λαύριο (Σερέλης): Κόνσουλας, Παπανδρέου 5 (1 τριπ.), Κωστόπουλος, Άλστον 4, Ερμείδης 1, Γερομιχαλός, Σταματογιάννης 2, Σάβατζ 3 (1 τριπ.), Μπελ 9, Κάρτερ 17 (2 τριπ.), Λεγκίκας, Μαστρογιαννόπουλος 4, Βουλγαρόπουλος 10.