Το Περιστέρι winmasters πέρασε από την Πυλαία, 75-68 τον ΠΑΟΚ [video highlights]

Το Παλατάκι είχε πολύ κόσμο, αλλά ο Νίκος Παπανικολόπουλος ετοίμασε υποδειγματικά τους παίκτες του για την «μάχη» με τον ΠΑΟΚ, ρίχνοντας στο καναβάτσο (75-68) τον «Δικέφαλο».

Οι «κυανοκίτρινοι» έλεγξαν το παιχνίδι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό με ηγέτη τον Στίβεν Γκρέι και συμπαραστάτες τους Γουιλ Χάτσερ και Γιανίκ Μορέϊρα. Εξαιρετική δουλειά σε άμυνα και επίθεση από Βασιλόπουλο και Κέιν.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο 10λεπτο (19-19) και στην συνέχεια με Χάτσερ, Ξανθόπουλο και Καράμπελα οι παίκτες του Περιστερίου winmasters είχαν τον απόλυτο έλεγχο και πήραν μια διαφορά (27-32 στο 17'), όμως στο τέλος του πρώτου μέρους ο ΠΑΟΚ με καλάθια του Σάνον Σόρτερ και των Μπράουν, Μπεστ ισοφάρισε (35-35 στο 20').

Ισορροπημένο ήταν και το τρίτο 10λεπτο (51-52 στο 30') με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και στις δυο πλευρές του παρκέ. Βέβαια, ο Γιανίκ Μορέιρα ήταν ο κυρίαρχος των «αιθέρων» και ο άνθρωπος που επιβλήθηκε στη ρακέτα, όπου οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου πήραν 38 πόντους έναντι μόλις 18 των γηπεδούχων.

Στην τελευταία περίοδο το Περιστέρι winmasters πήρε προβάδισμα (52-60 στο 33'20'' με τον Βασιλόπουλο και 54-63 στο 34' με καλάθι του Σαλούστρου), ο ΠΑΟΚ πλησίασε (64-67 στο 36'30''), αλλά στην συνέχεια Χάτσερ και Γκρέϊ έδωσαν την λύσεις και την μεγάλη νίκη στους «κυανοκίτρινους».

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Μαγκλογιάννης, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 35-35, 51-52, 68-75

ΠΑΟΚ (Μέξας): Σχίζας 5 (1), Μπράουν 12 (0/3 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μαργαρίτης 8 (1/7 σουτ, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Σόρτερ 20 (4/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 2 (7 ριμπάουντ), Ρετ 6 (1/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσόχλας (0/4 σουτ), Χατζηνικόλας, Μπεστ 11 (2/6 τρίποντα), Γουίλιαμς 4 (5 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ WINMASTERS (Παπανικολόπουλος): Ξανθόπουλος, Μορέιρα 10 (10 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 7 (1/5 τρίποντα), Κέιν 12 (3 ασίστ), Γκρέι 19 (7/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές), Σκορδίλης 3 (8 ριμπάουντ), Αγραβάνης, Σαλούστρος 5 (1), Καράμπελας (0/3 σουτ), Γόντικας, Χάτσερ 15 (3/7 τρίποντα), Μόουζες 4 (7 ριμπάουντ)