Η αστοχία στοίχισε με το Λαύριο [video highlights]

Το Περιστέρι winmasters γνώρισε την ήττα (75-61) από το Λαύριο Megabolt εκτός έδρας σε μία αναμέτρηση στην οποία στερήθηκε τις υπηρεσίες εκτός του Βασίλη Ξανθόπουλου και του Παναγιώτη Βασιλόπουλου.

Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου ήταν άστοχοι έχοντας 5/25 τρίποντα και 18/39 δίποντα και δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο πρώτο δεκάλεπτο με αρκετές εναλλαγές στο σκορ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 19-19, αλλά από εκεί και πέρα το Λαύριο άρχισε σιγά – σιγά να χτίζει μια διαφορά η οποία στο 20' ήταν στους 7 πόντους (37-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με πλουραλισμό στην επίθεση έτρεξαν επιμέρους σκορ 20-12 και προηγήθηκαν με 15 πόντους διαφορά στο 30' (57-42). Το Περιστέρι winmasters προσπάθησε να αντιδράσει, ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με σερί 9-0 μειώνοντας σε 57-51 στο 33' και στη συνέχεια σε 62-56 με πέντε πόντους του Μόουζες στο 36'.

Όμως με δύο τρίποντα οι Ντεκόζι και Όλμαν έκαναν το 70-58 όπου και κρίθηκε το ματς μιας και οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π., Διαμαντής, Καλογερόπουλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 37-30, 57-42, 75-61.

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Όλμαν 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μουράτος 5 (3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντάιμ 9 (6 ριμπάουντ), Ντέιβις 12 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντεκόζι 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαστρογιαννόπουλος 3 (1), Λούντζης 4, Γουάτσον 4, Ερμείδης, Γερομιχαλός 8 (5 ριμπάουντ), Άουτλο 11 (3/8 τρίποντα).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ WINMASTERS (Παπανικολόπουλος): Σαλούστρος 7 (1), Μορέιρα 11 (6 ριμπάουντ), Χάτσερ 2 (1/9 σουτ, 7 ασίστ), Γκρέι 10 (1), Μόουζες 16 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Κάζινς, Μπλέικ, Σκορδίλης 2, Αγραβάνης 6 (3/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Καράμπελας 5 (1), Γόντικας 2.