Ο Γκρέι έστειλε το Περιστέρι winmasters στους «16» του BCL [video highlights]

Ο Στίβεν Γκρέϊ (είχε 22 πόντους με 9/15 σουτ) το πήρε… προσωπικά στο τελευταίο λεπτό και έβαλε «φαρδιά-πλατιά» την υπογραφή του στη νίκη (78-75) του Περιστερίου winmasters επί της Μπάμπεργκ στο κλειστό «Α. Παπανδρέου» που έδωσε και την πρόκριση στους «κυανοκίτρινους» στους «16» του Basketball Champions League!

Μεγαλειώδη εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Γιανίκ Μορέιρα (20 πόντοι, 6 ριμπάουντ και 2 τάπες σε 29.32 λεπτά συγκεντρώνοντας 23 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης).

Όμως, τι να πει κανείς για τους υπόλοιπους, Χάτσερ, Καράμπελα, Μόουζες, Σαλούστρο, Σκορδίλη, Αγραβάνη και τον συγκινητικό Μπλέϊκ, ο οποίος «βούτηξε» στο παρκέ ουκ ολίγες φορές για να διεκδικήσει μια μπάλα.

Κατά την παρουσίαση των ομάδων τόσο το Περιστέρι winmasters όσο και η Μπάμπεργκ φόρεσαν μπλουζάκια με το 8 και το 24 που φορούσε ο Κόμπι Μπράιαντ για να τον τιμήσουν, ενώ τηρήθηκε και ενός λεπτού σιγή πριν το τζάμπολ…

Το Περιστέρι winmasters ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι, έβγαλε εξαιρετικές άμυνες και πήρε μια διαφορά με το… καλημέρα (14-4 στο 5'). Παρότι αντέδρασαν οι Γερμανοί βρίσκοντας λύσεις με δεύτερες επιθέσεις (είχαν 20 ριμπάουντ εκ των οποίων 8 επιθετικά στο πρώτο μέρος, ενώ οι γηπεδούχοι μόλις 13) οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου είχαν τον έλεγχο (41-40) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.Ο Κάμερον Τέιλορ (14 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) αποτελούσε την βασική απειλή για το καλάθι της ελληνικής ομάδας.

Στην επανάληψη, με τον Πάρις Λι να σκοράρει από τα 6.75 η Μπάμπεργκ πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα (50-56 στο 26'), αλλά εκεί με καλάθια του Γκρέι και εξαιρετικές άμυνες του Καράμπελα ανέκτησε τον έλεγχο (59-58 στο 30').

Στην τελευταία περίοδο, ο Γιανίκ Μορέιρα ήταν ο εκφραστής των επιθέσεων για το Περιστέρι winmasters, η Μπάμπεργκ με τρίποντο του Λι βρέθηκε στο +3 (71-74 στο 37') και εκεί μετά από μια βολή του Χάτσερ και το σκορ να είναι72-75, ανέλαβε δράση ο Γκρέϊ και με πέντε προσωπικούς πόντους οδήγησε τους «κυανοκίτρινους» στην μεγάλη πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λούκις – Προκ – Ντάβιντοφ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 41-40, 59-58, 78-75.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ WINMASTERS (Παπανικολόπουλος): Μπλέικ 4 (5 ριμπάουντ), Γκρέι 22 (6/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Χάτσερ 10 (1/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/4 βολές), Μορέιρα 20 (8/11 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Μόουζες 14 (4/5 δίποντα, 6/9 βολές, 7 ριμπάουντ), Αγραβάνης, Κάζινς 2, Καράμπελας 2 (3 ασίστ), Σαλούστρος 2, Σκορδίλης 2.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Μόορς): Λι 11 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μάρεϊ 13 (6/7 δίποντα, 1/8 βολές, 7 ριμπάουντ), ΜακΛιν 5 (1), Σενγκφέλντερ 6 (2), Τέιλορ Κ. 19 (6/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Άτκινς 1, Χάρις 13 (6 ριμπάουντ), Ολίντε, Τέιλορ Μπ.