Έχει τον τρόπο το Περιστέρι winmasters και σε χαμηλό σκορ!

Η αμυντική προσήλωση και η κυριαρχία στα ριμπάουντ (48 έναντι 37 των γηπεδούχων) αποτέλεσαν τα βασικά συστατικά της επικράτησης (61-48) του Περιστερίου winmasters επί του Πανιωνίου στο «Σοφία Μπεφόν»!

Σε μια αναμέτρηση, όπου οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου στερήθηκαν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τις υπηρεσίες του Ουίλιαμ Χάτσερ (γύρισε το πόδι του στην τελευταία επίθεση και δεν ξαναέπαιξε) και από το 25' του Στίβεν Γκρέι, ο οποίος μετά το αντιαθλητικό φάουλ που χρεώθηκε στο πρώτο μέρος, στην επανάληψη δέχθηκε τεχνική ποινή και πήγε στα αποδυτήρια!

Τα δυο «ισχυρά όπλα» του Περιστερίου winmasters στην επίθεση βγήκαν νοκ άουτ αλλά ο Ζώης Καράμπελας με την οργάνωση του παιχνιδιού και οι Μπλέικ- Μόουζες με την τρομερή δουλειά στις δυο πλευρές του παρκέ (είχαν αμφότεροι από 9 πόντους και 10 ριμπάουντ!) οδήγησαν τους «κυανοκίτρινους» στη νίκη.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το Περιστέρι winmasters έπαιξε δυναμικά στην άμυνα, προκειμένου να περιορίσει την δράση του Σάμουελς και το πέτυχε ελέγχοντας παράλληλα τον ρυθμό του αγώνα (15-21 στο 8.30'' και 19-28 στο 13').

Οι γηπεδούχοι εκτός του Σάμουελς απειλούσαν με τον Δημήτρη Βεργίνη, αλλά αυτό δεν έφτανε καθώς ήταν άστοχοι από την περιφέρεια (είχαν 3/26 τρίποντα, 11.5%). Αυτό σε συνδυασμό με την υπεροχή του Περιστερίου winmasters στα ριμπάουντ (είχε 48 συνολικά εκ των οποίων τα 19 ήταν επιθετικά) επέτρεψε στους παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου παρά την αστοχία τους από τα 6.75 (είχαν 5/27 τρίποντα, 18.5%) να ελέγχουν τον ρυθμό και το σκορ και να έχουν μια… απόσταση (29-45 στο 28' και 40-54 στο 36.30'') από τον αντίπαλο τους φτάνοντας σε μια πολύ σημαντική νίκη, όσον αφορά την συνέχεια των υποχρεώσεων στο EKO Basket League.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν το τζάμπολ και μετά την τιμή που αποδόθηκε στην γνωστή φίλαθλο του Πανιωνίου Ρενάτα που έχασε την μάχη με τον καρκίνο, καθώς κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή η διοίκηση του Περιστερίου winmasters άφησε ανθοδέσμη δίπλα στην φωτογραφία της…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Ανδρικόπουλος, Αντ. Αναστόπουλος. ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 23-35, 33-45, 48-61.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γαβριήλ): Ντουρέν 3, Βεργίνης 14 (1), Πέτροβιτς, Καμαριανός 2, Σάμουελς 12 (1), ΜακΓκίλ (6 ριμπάουντ), Σουίτνεϊ 2, Μπάουμαν 2, Καμπερίδης 5 (1), Λαμπρόπουλος 8.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ WINMASTERS (Παπανικολόπουλος): Κάζινς 5 (1), Σκορδίλης 6, Αγραβάνης, Βασιλόπουλος 4, Γκρέι 15 (2 τρίποντα, 3 ασίστ), Μπλέικ 9 (10 ριμπάουντ), Σαλούστρος 2, Μορέιρα 1, Καράμπελας 10 (5 ριμπάουντ), Γόντικας, Χάτσερ, Μόουζες 9 (10 ριμπάουντ).