To Περιστέρι winmasters προσπάθησε αλλά ηττήθηκε (80-54) από την πρωτοπόρο του ομίλου Τενερίφη

Το Περιστέρι winmasters έκανε μεγάλη προσπάθεια, αλλά δεν μπόρεσε να σταματήσει την, κατά πολλούς, καλύτερη ομάδα της διοργάνωσης, Τενερίφη, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα (80-54) στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Οι «κυανοκίτρινοι» προσπάθησαν να πιέσουν από το ξεκίνημα του ματς, ώστε να μην μπορέσει η Ισπανική ομάδα να βρει ρυθμό, αλλά ο Μαρσελίνιο Χουέρτας ήταν πολύ καλός. Με 7/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα και εννέα ασίστ στο πρώτο 10λεπτο η Τενερίφη προηγήθηκε με 26-15.

Ο Γιάννης Αγραβάνης πάλευε σε άμυνα και επίθεση, ο Ζώης Καράμπελας και ο Γάϊος Σκορδίλης έκαναν ότι μπορούσαν, αλλά από τη στιγμή που τα μεγάλα «όπλα» της ομάδας (Χάτσερ, Γκρέι και Μόουζες) είχαν περιοριστεί, μειώθηκαν οι επιθετικές επιλογές της ομάδας.

Ο Χουέρτας ήταν εκεί, όποτε προσπαθούσε το Περιστέρι winmasters να πλησιάσει (30-44 στο 18.40'') και άνοιγε την διαφορά. Με 11 πόντους και 10 ασίστ σε 23.45 λεπτά ο αρχηγός της ομάδας του Τσους Βιντορέτα είχε τον έλεγχο του ρυθμού.

Όσο κι αν επιχείρησε να αλλάξει τον ρυθμό ο Νίκος Παπανικολόπουλος, δοκιμάζοντας σχήματα και άμυνες δεν είδε αποτέλεσμα, καθώς ο αντίπαλος είχε επιθετικό πλουραλισμό που μεταφράζονταν σε καλάθια από τους Σερμαντίνι, Ντίεθ, Γκιέλο και Μπόγρη.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε στο ίδιο μοτίβο, αφού τα σουτ δεν έμπαιναν, η διαφορά αυξάνονταν (38-59 στο 26' με τρίποντο του Χουέρτας) και επί της ουσίας η τελευταία περίοδος ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα. Η αστοχία από την περιφέρεια (2/16 τρίποντα, 12.5%) ήταν ένας πρόσθετος λόγος που δεν μπόρεσαν οι «κυανοκίτρινοι» να πλησιάσουν και να απειλήσουν την Τενερίφη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρόσο, Λίστσκα, Σάλινς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-26, 32-47, 44-66, 54-80.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ WINMASTERS (Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 5 (1), Κάζινς 6 (3/5 δίποντα), Γόντικας 4, Καράμπελας 4 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Σαλούστρος 8 (4/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπλέικ, Γκρέι 3 (1/5 σουτ), Χάτσερ 4 (2/6 σουτ, 5 ασίστ), Μορέιρα 6 (3/7 δίποντα), Μόουζες 4 (1/5 σουτ), Σκορδίλης 10 (5/8 δίποντα), Βασιλόπουλος.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Καμπρέρα 1, Γκιέλο 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κονατέ 6 (1), Γκέρα 3 (1), Λούντμπεργκ 5 (2/8 σουτ), Μπόγρης 7 (3/4 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντίεθ 8 (2), Χουέρας 11 (10 ασίστ), Λόπεθ 11 (1), Σαλίν 7 (2), Σερμαντίνι 8, Σουάρεθ 5 (1).