Ήττα (75-79) για το Περιστέρι winmasters από τον Ήφαιστο Λήμνου στο φινάλε του 2019 [video highlights]

Το Περιστέρι winmasters αποχαιρετά με ήττα (75-79) το 2019 στην ΕΚΟ Basket League κόντρα στον Ήφαιστο Λήμνου σ’ ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να φεύγουν νικητές.

Το ματς

Το νωθρό ξεκίνημα των παικτών του Νίκου Παπανικολόπουλου εκμεταλλεύτηκε ο Ήφαιστος και με επτά τρίποντα στην πρώτη περίοδο είχε το προβάδισμα (24-25 στο 10’).

Με λύσεις από τον Γιάννη Αγραβάνη και τους Χάτσερ-Μορέιρα το Περιστέρι winmasters βρέθηκε να προηγείται με 40-31 (17.20’’), όμως εκεί κάποιες λάθος αποφάσεις των «κυανοκιτρίνων» επέτρεψαν στον αντίπαλο να «τρέξει» ένα επιμέρους σερί 7-0 και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα με 40-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τσαϊρέλη και τον Λιτλ να σκοράρουν από την περιφέρεια ο Ήφαιστος βρέθηκε να προηγείται με +11 (49-60 στο 28’). Μάλιστα, το «νεκρό διάστημα» για τους Περιστεριώτες από το 29’ (55-60 με 1/2 ελεύθερες βολές του Μορέιρα) μέχρι το 34.40’’ (55-70 με καλάθι του Έβανς) έδωσε στους φιλοξενούμενους την μεγαλύτερη διαφορά. Το χαμηλό σχήμα με Καράμπελα, Χάτσερ, Γκρέι, Μπλέικ και Μορέιρα, λειτούργησε το Περιστέρι winmasters πλησίασε σε 70-73 (46’’ πριν το τέλος), αλλά οι 6/6 ελεύθερες βολές του Μάρκους Γκίλμπερτ διατήρησαν μπροστά στο σκορ την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου.

Ο μοιραίος

Στο φινάλε στα 9.5’’ ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος αστόχησε σε τρίποντο με το σκορ να είναι 75-77 και ο Γκίλμπερτ με δυο ελεύθερες βολές έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Λήμνου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Τσαρούχα, Ξενικάκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 40-38, 55-60, 75-79.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ WINMASTERS (Παπανικολόπουλος): Σμιθ, Μπλέικ 6 (1), Μορέιρα 15 (5/7 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ, 5 λάθη), Βασιλόπουλος 4, Γκρέι 13 (2/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Αγραβάνης 10 (2), Σαλούστρος 7, Καράμπελας 1, Γόντικας, Μόρισον 3, Χάτσερ 14 (1/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 9/11 βολές).

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 5 (1), Έβανς 11 (5/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Σμιθ 11 (2), Γκίλμπερτ 9 (1/4 σουτ, 6/6 βολές), Χάμοντς 6 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/6 βολές, 4 ασίστ, 2 λάθη), Σταμάτης, Πελεκάνος, Τσαϊρέλης 17 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 1, Μούρτος 2, Λιτλ 17 (4/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ).