Ήττα στη δεύτερη παράταση (100-95) με Ιωνικό

Έπειτα από δύο παρατάσεις λύγισε το Περιστέρι winmasters, γνωρίζοντας την ήττα με 100-95 (77-77 κ.δ., 85-85 α’ παρ.) από τον Ιωνικό Νικαίας Affidea στο κλειστό «Σοφία Μπεφόν» του Παλαιού Φαλήρου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Στιβ Μπαρτ του Ιωνικού εκτέλεσε τον ίδιο αριθμό ελεύθερων βολών με ολόκληρο το Περιστέρι, αφού ο Αμερικανός είχε 15/16 βολές (ο Ιωνικός συνολικά 29/35) και οι «κυανοκίτρινοι» μόλις 8/15.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ιωνικός μπήκε πιο αποφασιστικά με τον Τζαμάλ Τζόουνς να δίνει λύσεις και τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να συνδράμει επιθετικά (19-13 στο 6'40’’ και 37-33 στο ημίχρονο).

Ο Στιβ Μπαρτ ήταν άποντος στα 7'41″ λεπτά που είχε αγωνιστεί έχοντας 0/4 σουτ. Ο Γιανίκ Μορέιρα, από την άλλη, ήταν το σημείο αναφοράς για το Περιστέρι με 9 πόντους στο πρώτο 20λεπτο.

Η χαλαρότητα στην άμυνα ήταν κάτι που εξαλείφθηκε στην επανάληψη για τους παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου, οι οποίοι επέμειναν επιθετικά με τον Μορέιρα (τελείωσε με 30 πόντους και 12/20 σουτ εντός παιδιάς), ενώ βρήκαν σκορ και από τον Σκούτσι Σμιθ και τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο.

Στην κανονική διάρκεια ισοφάρισε ο Μορέιρα με 2/2 βολές (77-77) και στην πρώτη παράταση οι «κυανοκίτρινοι» «έχτισαν» μια διαφορά 4 πόντων (80-84) μόλις 1'30″ από το τέλος.

Εκεί ο Μπαρτ κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο (ενώ φαίνεται πως δεν υπήρχε επαφή) και ο Ιωνικός επέστρεψε. Ξανά ο Μορέιρα με 1/2 βολές έστειλε το ματς στην δεύτερη παράταση (85-85) και εκεί ο Μπαρτ με διαδοχικές ελεύθερες βολές έδωσε στον Ιωνικό τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ψαριανός, Τζαφλέρης, Τζιοπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-22, 37-33, 58-55, 77-77 (κ.α.), 85-85 (α’ παρ.), 100-95.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ Affidea (Βετούλας): Τζόουνς 13 (1), Λόρενς 8 (1), Μαυροκεφαλίδης 19 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σάφτεναρ 3 (10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Δημάκος 3 (1), Στιθ, Χαραλαμπόπουλος 19 (5/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπατής, Μπαρτ 35 (4/8 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 15/16 βολές), Κατούφας

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ winmasters (Παπανικολόπουλος): Σμιθ 15 (3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπλέικ 7 (1), Μορέιρα 30 (12/20 δίποντα, 6/10 βολές, 8 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 12 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Γκρέι 11 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Αγραβάνης 2, Σαλούστος, Γόντικας 2, Χάτσερ 9 (2), Μόουζες 5 (2/7 σουτ, 8 ριμπάουντ)