«Έπνιξε» το Λαύριο (88-62), αγωνία για Μόρισον [video highlights]

Παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ στο πρώτο 10λεπτο το Περιστέρι winmasters έβαλε τις βάσεις και επικράτησε (88-62) του Λαυρίου Megabolt, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία του στην EKO Basket League.

Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου (αγωνίστηκαν χωρίς τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο που έμεινε εκτός 12αδας λόγω προβλήματος στο ισχύο) μπήκαν στο παρκέ με το «μαχαίρι στα δόντια» και «κατάπιαν» τον αντίπαλο τους κάνοντας το 31-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με το Στίβεν Γκρέι ζεστό οι «κυανοκίτρινοι» δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο τους, κυριαρχώντας πλήρως στο παρκέ. Ο Γκρέϊ τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους (7/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 3/5 ελεύθερες βολές, ενώ είχε 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 7 ασίστ) και αποτέλεσε το θεμέλιο λίθο για τη νίκη του Περιστερίου winmasters.

Στο εκρηκτικό πρώτο 10λεπτο οι γηπεδούχοι είχαν 9/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 10 ασίστ και οι φιλοξενούμενοι 4/18 σουτ εντός παιδιάς και μόλις 1 ασίστ.

Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους πάτησε παρκέ για πρώτη φορά φέτος και ο Ζώης Καράμπελας. Η διαφορά συντηρήθηκε στο πρώτο 20λεπτο (48-29), καθώς ο Μπλέϊκ και ο Μόουζες έδιναν λύσεις, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν κάποιο παίκτη σημείο αναφοράς.

Η άνοδος του Γουάτσον στο δεύτερο ημίχρονο, σε συνδυασμό με την χαλάρωση των κυανοκιτρίνων, έδωσε την ευκαιρία στο Λαύριο να μειώσει (74-60 στο 34') το σκορ, αλλά ουσιαστικά δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα για την ομάδα του Ηλία Ζούρου που πάτησε ξανά γκάζι και ολοκλήρωσε τον αγώνα με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπλέϊκ που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ωστόσο, ο τραυματισμός του Μάϊκ Μόρισον στο πρώτο 10λεπτο είναι λογικό να μετριάζει την χαρά στο στρατόπεδο του Περιστερίου winmasters, καθώς ο Αμερικανός άσος πήγε στο νοσοκομείο για να υποβληθεί σε εξετάσεις στο γόνατο.

Στη διάκρεια του αγώνα, οι δύο ομάδες τίμησαν την Ημέρα για την Καταπολέμηση του Καρκίνου του Μαστού, σε συνεργασία με την οργάνωση «Άλμα Ζωής».

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Μαγκλογιάννης, Ζαχαρής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-11, 48-29, 71-46, 88-62

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ WINMASTERS (Ζούρος): Ξανθόπουλος (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκρέι 23 (7/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπλέικ 12 (3/4 δίποντα, 6/6 βολές), Μόρισον 6, Μόουζες 9 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Σαλούστρος 6 (2), Σκορδίλης 10 (7 ριμπάουντ), Χάτσερ 9 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γόντικας 10 (6/10 βολές), Αγραβάνης 3 (1), Καράμπελας, Σμιθ

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Μουράτος 8 (3/9 σουτ), Κουζέλογλου 7 (1), Ντεκόζι 2, Όλμαν 1, Ντέιβις 6, Μαστρογιαννόπουλος 8 (0/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 λάθη), Γερομιχαλός 2, Λεγκίκας 5 (1), Τσούκου, Άουτλο 8 (2), Γουάτσον 15 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/7 βολές)