Μεγάλο διπλό με υπογραφή Γκρέι, Χάτσερ, Σμιθ [vid]

Με πάθος, αυταπάρνηση και μεγάλα σουτ από τον Στίβεν Γκρέϊ, τον Γουιλ Χάτσερ και στο φινάλε από τον Σκούτσι Σμιθ, το Περιστέρι winmasters πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη στην παράταση επί της ΑΕΚ με 91-90 (κ.α. 79-79), παραμένοντας αήττητο στην ΕΚΟ Basket League.

Η τελευταία επίθεση της παράτασης που έδωσε τη νίκη στους κυανοκίτρινους σχεδιάστηκε με τον Σμιθ να μπαίνει αλλαγή, να παίρνει την μπάλα από το άουτ και να διασχίζει όλο το γήπεδο φτάνοντας στο καλάθι με μια προσπάθεια που ήταν από τις κορυφαίες στην μέχρι τώρα καριέρα του.

Βέβαια, εκτός του Σμιθ, συγκλονιστική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Στίβεν Γκρέϊ βάζοντας 26 πόντους αλλά και ο Γουιλ Χάτσερ, που ήταν «κομπιούτερ» (με 20 πόντους και 1/4 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Κανείς όμως δεν υστέρησε από το Περιστέρι winmasters, που στο ξεκίνημα του ματς οδηγούσε στο σκορ (15-17 στο 9’ και 21-26 στο 12’).

Όμως ένα κακό οκτάλεπτο επέτρεψε στην ΑΕΚ να τρέξει ένα σερί 18-4 και να πάει στα αποδυτήρια με +9 (39-30).

Στην επανάληψη, ο τραυματισμός του Παναγιώτη Βασιλόπουλου (ψηλά στο πόδι σε σύγκρουση με τον Ματσιούλις) ανάγκασε τον Ηλία Ζούρο να χρησιμοποιήσει πολύ περισσότερο τον Κίνγκσλεϊ Μόουζες, ο οποίος έκανε μεγάλες φάσεις στην ρακέτα.

Γκρέϊ και Ούλιαμ Χάτσερ πήραν την μπαγκέτα στο σκοράρισμα και, όποτε η ΑΕΚ με τους Λάνγκφορντ – Ρέι ξέφευγε (55-47 στο 26'40’’), ο Γκρέϊ ήταν εκεί για να φέρει την αναμέτρηση στα ίσια (60-60).

Στην τελευταία περίοδο ο Χρυσικόπουλος έδωσε λύσεις για την ΑΕΚ, αλλά ο Χάτσερ ανέλαβε δράση μετά τον τραυματισμό στο πρόσωπο του Γκρέϊ που βγήκε νοκ άουτ.

Στην τελευταία επίθεση της κανονικής περιόδου το Περιστέρι winmasters είχε την μπάλα, αλλά ο Χάτσερ δεν σούταρε, επέλεξε την πάσα που έκοψαν οι γηπεδούχοι (79-79 στο 40’).

Στην παράταση Σαλούστρος, Μόουζες και ο Χάτσερ με μεγάλο τρίποντο στα 20’’ έφεραν την αναμέτρηση στα ίσια, ο Κιθ Λάνγκφορντ είχε 1/2 ελεύθερες βολές στα 6'9’’ και στην τελευταία επίθεση ο Σκούτσι Σμιθ έκανε αυτό που ξέρει καλά: Διέσχισε το γήπεδο και τελείωσε την φάση, πανηγυρίζοντας έξαλλα το μεγάλο διπλό με τους συμπαίκτες του και τα μέλη της ομάδας.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν από το τζάμπολ του αγώνα η ΚΑΕ ΑΕΚ και ο πρόεδρος της Μάκης Αγγελόπουλος βράβευσαν τον Βασίλη Ξανθόπουλο για την προσφορά του στην ομάδα μέχρι πέρσι που φορούσε τα κιτρινόμαυρα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Καλδίρης, Μάλαμας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 39-30, 62-60, 79-79 (κ.α.), 90-91

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 10 (2/5 τρίποντα), Γκίκας 8 (2), Κακλαμανάκης 3, Λάνγκφορντ 21 (5/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαντ Ρος 6 (1/6 τρίποντα), Μαυροειδής 2, Τολιόπουλος 3 (1), Γιαννόπουλος 8 (1), Ματσιούλις 6 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρέι 18 (6/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σλότερ 5

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Ξανθόπουλος 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές), Βασιλόπουλος 4, Γκρέι 26 (7/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/6 βολές), Μπλέικ (0/3 σουτ), Μόρισον 10 (6 ριμπάουντ), Σαλούστρος 5, Σκορδίλης (0/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάτσερ 20 (1/4 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/3 βολές), Αγραβάνης 5 (1 τριπ.), Σμιθ 5, Μόουζες 12 (12 ριμπάουντ)