Μία μαγική χρονιά, έφτασε στο τέλος της!

Το Περιστέρι Βίκος Cola δεν τα κάτάφερε απέναντι στην Α.Ε.Κ. (82-83) ολοκληρώντας από την τέταρτη θέση την πορεία του στην Basket League.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης δεν ήταν ιδανικό για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη που βρέθηκε να κυνηγάει διαφορά εννέα πόντων, τόσο στο έκτο λεπτό (6-15) όσο και στο 12ο (21-30).  Η συνέχεια ωστόσο, ήταν καλύτερη και δια χειρός Jordan Callahan, Chris Flemmings και Ζώη Καράμπελα ήρθε η ισοφάριση (30-30) πριν ο Steven Gray ευστοχήσει από το τρίποντο για το πρώτο προβάδισμα στο ματς (52-50 στο 25’). Ένα λεπτό αργότερα, το Περιστέρι Βίκος Cola βρέθηκε και στο +4 όταν ο Callahan έκανε το 55-51 για να ακολουθήσει… θρίλερ!

Με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια έξι φορές, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος ήταν αυτός που με τρίποντο έφερε την ισοπαλία (82-82), 25 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Το παιχνίδι και τελικά τη σειρά, έκρινε μία βολή του Vince Hunter στα -11’’ αφού ο Callahan με τρίποντο δεν κατάφερε να δώσει στο Περιστέρι Βίκος Cola τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-41, 60-59, 82-83.