Ήττα στην παράταση

Το Περιστέρι Βίκος Cola έχασε μοναδική ευκαιρία να κάνει εκ νέου break με αποτέλεσμα, μετά από 45 λεπτά αγώνα, να ηττηθεί στο Ο.Α.Κ.Α από την Α.Ε.Κ. με 91-83

Καλύτερη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη με τους Γιάννη Αγραβάνη και τον εορτάζοντα Ed Daniel να κάνουν το 11-15 πριν μπει στην μαθηματική εξίσωση και ο Chris Flemmings για το +6 (11-17). Η  συνέχεια βρήκε τον Jordan Callahan να ανεβάζει την διαφορά στους επτά πόντους (16-23) για να ακολουθήσει ο δέκατος προσωπικός πόντους του Αγραβάνη για το 22-30 στο 15ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο, ήρθε η αντίδραση της Α.Ε.Κ. που με επί μέρους 15-4 προσπέρασε με 37-36 και για τα επόμενα 16 λεπτά κρατούσε τα ηνία έως ότου ξαναπεράσουν στο Περιστέρι Βίκος Cola.

Με σερί 0-7 και με τον Ζώη Καράμπελα να ευστοχεί σε τρίποντο, ο Γ.Σ.Π. προσπέρασε με 64-67 για να τον μιμηθούν οι Steven Gray και Παναγιώτης Βασιλόπουλος για το 73-75, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Δια χειρός Χάρη Γιαννόπουλου ήρθε μία ακόμα ισοπαλία στο ματς (77-77) και στην τελευταία επίθεση, ο Bentil που μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ, έχασε μοναδική ευκαιρία να κάνει το break για το Περιστέρι Βίκος Cola. Αντιθέτως, το παιχνίδι πήγε στην παράταση (77-77) με την Α.Ε.Κ. να ξεφεύγει με έξι πόντους (89-83) υποχρεώνοντας τον Γ.Σ.Π. σε ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 37-36, 62-60, 77-77 (κ.α.), 91-83 (παρ.).