Break με το "καλημέρα"

Με τον Steven Gray να ευστοχεί σε τρίποντο, έξι δευτερόλεπτα για το τέλος, το Περιστέρι Βίκος Cola ξεκίνησε με break την σειρά των “μικρών” τελικών κερδίζοντας στο Ο.Α.Κ.Α. την Α.Ε.Κ. με 67-66

Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη (0-2) για να χρειαστεί να περάσουν 23 λεπτά έως ότου ανακτήσει τα ηνία. Στο μεσοδιάστημα βρέθηκε να κυνηγάει διαφορά ακόμα και 16 πόντων (23-7) για να ακολουθήσουν τρίποντα από τους Chris Flemmings, Gray και Βασιλόπουλου (33-29) κι εν συνεχεία προσπάθεια του Jordan Callahan για το 33-31 στο 18ο λεπτό. Στην εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Γιάννης Αγραβάνης ευστόχησε πίσω από τα 6.75μ. (κι έχοντας και την βοήθεια του ταμπλό) κάνοντας το 41-39 για αν τον μιμηθεί ο Gray για το προβάδισμα (41-42 στο 23’).

Με τον Γάιο Σκορδίλη να σημειώνει τέσσερις αναπάντητους πόντους, η διαφορά έφτασε και το +5 (43-48) για τον Γ.Σ.Π. που την απώλεσε όταν ο Game York έκανε το 64-64, ένα λεπτό πριν το τέλος. Με βολές του Ντούσαν Σάκοτα, η Α.Ε.Κ. προσπέρασε και με 66-64 αλλά στην αμέσως επόμενη φάση, ο Gray ήταν αυτός που “σφράγισε” το break και την πρώτη νίκη του Περιστερίου Βίκος Cola στην σειρά των “μικρών” τελικών.

Τα δεκάλεπτα: 18-7, 39-34, 50-52, 66-67