Ευρώπη, επιστρέψαμε!

Το Περιστέρι Βίκος Cola “καθάρισε” την σειρά με τον Ήφαιστο Λήμνου (74-64), πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά της Basket League και από την νέα σεζόν θα αγωνίζεται (ξανά) στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις!

Ισορροπημένο το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ. Το σερί 7-0 του Γ.Σ.Π. βρήκε απάντηση από το 0-8 του Ηφαίστου με αποτέσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 17-16 χάρις την προσπάθεια του Ben Bentil στην εκπνοή. Η συνέχεια βρήκε τους Ed Daniel και Steven Gray να κάνουν το +7 (25-18), διαφορά που χάθηκε με τους φιλοξενούμενους, αρχικά να ισοφαρίζουν (31-31) και στην εξέλικη του ματς να περνάνε μπροστά με 38-45 στο 24ο λεπτό.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, που μέχρι εκείνο το σημείο μετρούσε μόλις ένα εύστοχο τρίποντο σε 15 προσπάθειες, βρέθηκε πίσω και με 40-48 πριν τρέξει ένα επί μέρους 20-1 για το 60-49 στο 34΄. Ζώης Καράμπελας, Bentil και Daniel έκαναν μεγάλη ζημιά στην αντίπαλη άμυνα, ήρθε να προστεθεί και το καλάθι του Γιάννη Αγραβάνη κάνοντας άπαντες στο “Ανδρέας Παπανδρέου” να ξεσπάσουν σε πανηγυρισμούς, αφενός για την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League κι αφετέρου για την συμμετοχή στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της νέας σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-31, 47-49, 74-64

Περιστέρι Βίκος Cola (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 4, Βασιλόπουλος 3 (5 ριμπάουντ), Γκρέι 7 (0/5 τρίποντα), Αγραβάνης 10, Κάλαχαν 7 (1/6 τρίποντα), Μουράτος 3, Μπεντίλ 16 (3/10 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντάνιελ 10, Καράμπελας 11 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σμιθ 1, Φλέμινγκς 2

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Διαμαντάκος 5 (6 ριμπάουντ), Γκότσερ 2, Γουίγκινς 7 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Φρεϊμάνις 4 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σμιθ 23 (6/16 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη) Μανωλόπουλος, Μούρτος 4, Σταμάτης 7 (1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Χαριτόπουλος 12