Έγινε το 1-0

Στο εναρκτήριο παιχνίδι των playoffs της Basket League, το Περιστέρι Βίκος Cola επικράτησε του Ηφαίστου με 84-81 & έκανε το 1-0 στην σειρά!

Αμφίρροπο καθ΄όλη την διάρκεια του το πρώτο παιχνίδι της σειράς με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ αλλά και να αλλάζουν τα ηνία. Αρχικά η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη κατάφερε να προηγηθεί με +10 όταν ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος έκανε το 42-32 στο 17ο λεπτό για να ακολουθήσει η απάντηση του Ηφαίστου για το δικό του προβάδισμα (60-68), τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με διαδοχικά τρίποντα του Βασιλόπουλου, ο Γ.Σ.Π. προσπέρασε εκ νέου (74-72) με τον αρχηγό να ευστοχεί και σε δύο κρίσιμα καλάθια για το 80-77 στο 38ο λεπτό. Ακολούθησε ζευγάρι εύστοχων βολών από τον Ben Bentil για το 82-77, εύστοχη προσπάθεια του Δημήτρη Χαριτόπουλου για το 82-79 και βολές του Steven Gray για το 84-79 οι οποίες “κλείδωσαν” την πρώτη νίκη του Περιστερίου Βίκος Cola στα playoffs της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 47-42, 61-68, 84-81

Περιστέρι Βίκος Cola (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 11 (5/5 δίποντα), Βασιλόπουλος 19 (3), Γκρέι 7, Αγραβάνης 4, Κάλαχαν 13 (3), Μουράτος 4, Μπέντιλ 14 (8 ριμπάουντ), Ντάνιελ 5, Καράμπελας 1, Σ. Σμιθ 2, Φλέμινγκς 4

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Γκοτσερ 14 (2), Έβανς 10, Γουίγκινς 9 (1), Τ. Σμιθ 10 (1), Φρεϊμάνις 16 (4), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 6 (1), Σταμάτης 2, Διαμαντάκος 4, Χαριτόπουλος 8 (1)