"Διπλό" στην Ρόδο

Το Περιστέρι Βίκος Cola “άλωσε” το “Βενετόκλειο” και με το 84-77 επί του Κολοσσού H Hotels έφτασε τις δύο συνεχόμενες νίκες και 16 σε σύνολο 24 αγωνιστικών στην Basket League!

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη που έτρεξε ένα σερί 0-14 (2-14 στο 4ο λεπτό) δίχως όμως να υπάρχει συνέχεια. Κι αυτό γιατί οι γηπεδούχοι – μη έχοντας κάτι να χάσουν – ανέβασαν την απόδοση τους με αποτέλεσμα, αρχικά να ισοφαρίσουν σε 23-23 κι εν συνεχεία να προσπεράσουν με 42-38 με την συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα.

Με την επιστροφή στο παρκέ, η διαφορά είχε φτάσει και το -9 (57-48) για τον Γ.Σ.Π. που απάντησε με σερί 0-16, κι αφού έβαλε 26 πόντους μέσα σε δέκα λεπτά, προσπέρασε με 64-57 κι έκτοτε δεν ξανακοίταξε πίσω του. Μπορεί στο 33ο λεπτό ο Κολοσσός να ισοφάρισε σε 66-66 αλλά δια χειρός Steven Gray, το Περιστέρι Βίκος Cola διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 42-38, 58-64, 77-84.