Εμείς γράφουμε την Ιστορία

Το Περιστέρι Βίκος Cola διπλασίασε τις νίκες επί των “αιωνίων” και με το 81-76 επί του Ολυμπιακού συνεχίζει να γράφει Ιστορία!

Με όπλο την καλή κυκλοφορία της μπάλας και με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο εύστοχο πίσω από τα 6.75μ., το Περιστέρι Βίκος Cola έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα βρισκόμενο μπροστά στο σκορ με 12-5, μόλις στο τρίτο λεπτό. Η συνέχεια βρήκε τον Ολυμπιακό να “απαντάει” για το 16-16 αλλά δια χειρός Ramone Moore και Edward Daniel, το προβάδισμα κατέληξε εκ νέου στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη που ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (22-19), ενώ βρέθηκε και στο +7 όταν ο Ben Bentil ευστόχησε από την γραμμή των βολών. Εν τέλει, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 45-39 υπέρ του Γ.Σ.Π.

Με την επιστροφή στο παρκέ, ο Βασιλόπουλος έκανε το 48-39 και παρά το γεγονός πως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και μείωσε στο δίποντο (52-50), Bentil και Γάιος Σκορδίλης ανέβασαν την διαφορά στους επτά πόντους (57-50), τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Στα επόμενα 13 λεπτά, οι δύο ομάδες απειλούσαν η μία την άλλη με τον Bentil να ευστοχεί σε καθοριστικό τρίποντο (77-72) πριν βρεθεί στην γραμμή των βολών για τρεις βολές, σφραγίζοντας με πολύ μεγάλη νίκη για το Περιστέρι Βίκος Cola.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 45-39, 63-56, 81-76

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BIΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Μουράτος 2, Σκορδίηλης 6, Βασιλόπουλος 11 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκρέι 9 (8 ριμπάουντ), Κάλαχαν 9 (3), Φιλιππάκος, Αγραβάνης 10 (2), Μπέντιλ 15 (7 ριμπάουντ), Καράμπελας, Μουρ 9.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Πρίντεζης 17 (6 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 5, Παπανικολάου 5 (1), Γουίλιαμς-Γκος 12 (1), Γουέμπερ 13, Βεζένκοβ 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ),Μπόγρης, Μάντζχρης 1, Τουπάν 6 (1), ΛεΝτέι .