Παράταση και… παράταση

Μετά από 50 λεπτά αγώνα, οι Παίδες ηττήθηκαν από τον Α.Σ.Ε.Δούκα (81-82) και η σειρά των τελικών της Ε.Σ.Κ.Α. μειώθηκε στο 2-1.

Παρά το καλό ξεκίνημα για την ομάδα του Νίκου Ρήγγα και το 21-11 του έβδομου λεπτού, η συνέχεια του τελικού βρήκε τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ πριν ο Α.Σ.Ε.Δούκα προσπεράσει με 49-58 στο 33ο λεπτό. Ακολούθησε ένα σερί 8-0 για την διαφορά στον πόντο (57-58) και ζευγάρι εύστοχων βολών από τον Ηλία Μανιά που έστειλαν το ματς στην παράταση (61-61).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα καθ΄όλη την διάρκεια του και δύο δευτερόλεπτα για την λήξη του, ήταν μπροστά με 71-73. Ο Βαγγέλης Σελούλης, με buzzer beater οδήγησε τον τελικό σε δεύτερη παράταση, εκεί που όμως, ήρθε η ήττα. Έτσι, με την σειρά στο 2-1, το επόμενο παιχνίδι θα γίνει την προσεχή Δευτέρα (1/4, 20:30) στο Δαϊς.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 40-37, 47-51, 61-61 (κ.δ.), 73-73 (1η παρ.), 81-82 (2η παρ.)