Επιστροφή στις νίκες

Το Περιστέρι Βίκος Cola επικράτησε του Άρη με 81-61, επέστρεψε στις νίκες κι έφτασε τις 13 έπειτα από 19 αγωνιστικές στην Basket League!

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ξεκίνησε εντυπωσιακά και μετά το αρχικό 10-10, έτρεξε ένα σερί 11-0 για την πρώτη διψήφια φορά στο ματς (21-10) πριν ο Γιάννης Αγραβάνης μιμηθεί τον Jordan Callahaν και με εύστοχο τρίποντο κάνει το 24-11. Δια χειρός Ramone Moore και Ryan Harrow, o Γ.Σ.Π. ξέφυγε με +15 (41-26) λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, ενώ με την επιστροφή από αυτά, ο Γάιος Σκορδίλης “έγραψε” το 59-43 με 18 δευτερόλεπτα να απομένουν για να συμπληρωθούν 30 λεπτά αγώνα.

Η διαφορά των 16 πόντων παρέμεινε έως το 33ο λεπτό, χρονικό σημείο όπου ξεκίνησε η συμπλοκή των οπαδών των δύο ομάδων με τους διαιτητές Σώμο, Τζαφλέρη και Ευφραιμίδη να ζητούν την εκκένωση του γηπέδου για να ξεκινήσει και πάλι η αναμέτρηση. Σε αυτό παρέμειναν μόνο οι μαθητές από το 9ο και το 38ο Δημοτικό Σχολείο Περιστερίου όπου πανηγύρισαν μαζί με τους παίκτες του Γ.Σ.Π., την νίκη με 81-61.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 44-28, 59-46, 81-61

Περιστέρι Βίκος Cola (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 2, Γκρέι 17 (3), Αγραβάνης 10 (2), Ντάνιελ 5, Κάλαχαν 8 (1), Μουράτος, Σκορδίλης 6, Φιλιππάκος, Χάροου 6 (8 ασίστ), Μπέντιλ 15, Καράμπελας, Μουρ 12 (2)

Άρης (Καστρίτης): Φλιώνης 9 (1), Μποχωρίδης 18 (3), ΜακΓκί 6 (8 ριμπάουντ), Μπελ 5 (1), Χάρις 4 (1), Σλαφτσάκης, Τολιόπουλος 3 (1), Χρηστίδης, Τζόουνς 7, Νταλό 4, Κάιζερ 5