Ήττα στην Λήμνο

Μετά από δύο συνεχόμενες επιτυχίες, το Περιστέρι Βίκος Cola ηττήθηκε στην Λήμνο από τον Ήφαιστο με 77-73.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ξεκίνησε ιδανική την αναμέτρηση και με τον Steven Gray να ευστοχεί πίσω από τα 6.75μ., προηγήθηκε με 8-12 πριν οι Γάιος Σκορδίλης και Ben Bentil κάνουν το 18-21 με την συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα. Η συνέχεια, ωστόσο, δεν ήταν ανάλογη καθώς στα επόμενα έξι λεπτά σημειώθηκαν μόλις δύο πόντοι δίνοντας την ευκαιρία στον Ήφαιστο να προσπεράσει με 28-23, για να κλείσει το ημίχρονο στο -6 για τον Γ.Σ.Π. (37-31).

Με την επιστροφή στο παρκέ, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά και σε διψήφια επίπεδα (55-41) για να ακολουθήσει η αντίδραση του Περιστερίου Βίκος Cola που με με επί μέρους 8-20 μείωσε σε 63-61 στο 34ο λεπτό. Δια χειρός Σκορδίλη, η διαφορά έπεσε και στον πόντο (64-63) αλλά ένα σερί 8-0 από τους παίκτες του Ηφαίστου, , έριξαν τους τίτλους τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-31, 58-47, 77-73

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 13 (2 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Εβανς 10, Γουίγκινς 12 (2), Μπρέιζελτον 6 (1/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Φρεϊμάνις 12 (3), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 8 (2), Σταμάτης 2, Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 10 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σμιθ 2 (1/8 σουτ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 11 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκρέι 4 (1), Αγραβάνης, Ντάνιελ 6, Κάλαχαν 9 (3), Μουράτος, Σκορδίλης 22 (9/10 δίποντα), Φιλιππάκος, Χάροου 10 (2), Μπέντιλ 4, Καράμπελας, Μουρ 7.