Καράμπελας μέχρι μέσα και… νίκη!

Με τον Ζώη Καράμπελα να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι, 5.3 δευτερόλεπτα για το τέλος της παράτασης, το Περιστέρι Βίκος Cola επικράτησε της Κύμης με 94-93!

Χρειάστηκαν 41 αγωνιστικά λεπτά έως ότου η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πάρει, για πρώτη φορά στο ματς, τα ηνία. Μέχρι εκείνη την στιγμή, όχι μόνο ήταν πίσω στο σκορ αλλά προσπαθούσε να καλύψει και διαφορά 16 πόντων (20-36). Τα κατάφερε χάρις τον κυρίαρχο (και στις δύο πλευρές του παρκέ) Ben Bentil, τις βολές του νεοφερμένου Ramone Moore και την οργανωτική και εκτελεστική δυνότητα του Ryan Harrow. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν αυτός που αρχικά ισοφάρισε σε 74-74 και το ξανάκανε στο 38 λεπτό (76-76) πριν αποχωρήσει τραυματίας με έντονους πόντους στον αριστερό μηρό. Τις βολές του εκτέλεσε ο Moore κάνοντας το 78-78, ένα λεπτό πριν το τέλος για να ακολουθήσει καλάθι της Κύμης (78-80), χαμένη προσπάθεια του Moore αλλά και επιθετικό ριμπάουντ του Bentil με τον Γκανέζο να εκτελεί αμέσως για το 80-80 στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ήρθε το προβάδισμα για τον Γ.Σ.Π. με τον Bentil να κάνει με γκολ-φάουλ το 83-81. Κράτησε όμως λίγο καθώς οι φιλοξενούμενοι, δια χειρός Washington έκαναν το 87-92 στο 43ο λεπτό. Το -5 όμως καλύφθηκε από τις βολές του Steven Gray κι αυτές του Moore πριν ο Ζώης Καράμπελας γίνει αποδέχτης της μπάλας, 12 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Ο 17χρονος γκαρντ το πήρε πάνω του, πήγε μέχρι μέσα και με lay up χάρισε την νίκη στην ομάδα του κι εν συνεχεία “πνίγηκε” στις αγκαλιές των συμπαικτών του.

Τα δεκάλεπτα: 17-31, 39-45, 59-65, 80-80, 94-93