Βασιλόπουλος at the buzzer!

Με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να ευστοχεί σε τρίποντο, ακριβώς με την λήξη, το Περιστέρι Βίκος Cola πέρασε από την έδρα του Χολαργού με 76-75 επιστρέφοντας στις επιτυχίες!

Με τον Ed Daniel να είναι εύστοχος εντός ζωγραφιστού και τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο πίσω από τα 6.75μ. το Περιστέρι Βίκος Cola προηγήθηκε με 5-4 κι έκανε 35 αγωνιστικά λεπτά προκειμένου να ανακτήσει τα ηνία. Σε αυτό το διάστημα, βρέθηκε να κυνηγάει και διψήφια διαφορά (20-10), ωστόσο με τον Ben Bentil να είναι κυρίαρχος μέσα στην ρακέτα, τον Ryan Harrow να επιστρέφει στην δράση και τον Steve Gray να είναι εύστοχος από το τρίποντο, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και να προσπεράσει με 67-65 στο 35ο λεπτό.

Ακολούθησαν βήματα του Javontoe Hawkins και επιθετικό φάουλ του Jermaine Love στον Bentil για να κάνει ο Γκανέζος το 65-68 πριν ο Hawkins φέρει, με γκολ-φάουλ, το ματς στα ίσα (70-70). Ζευγάρι εύστοχων βολών από τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς έδωσαν και το προβάδισμα στους γηπεδούχους (72-71) για να τον μιμηθεί ο Βασιλόπουλος για το 72-73 υπέρ του Γ.Σ.Π. Με το ρολόι να θέλει 22 δευτερόλεπτα για να μηδενίσει, ο Toarlyn Fitzpatrick ευστόχησε σε τρίποντο για το 75-73 αναγκάζοντας τον Αργύρη Πεδουλάκη να καλεί άμεσα time out. Με την επιστροφή, ο Gray πήρε το τρίποντο αλλά αστόχησε, παρ’ όλα αυτά η μπάλα παρέμεινε στην κατοχή του Περιστερίου με τον Βασιλόπουλο να ευστοχεί…at the buzzer για την νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 45-39, 55-48, 75-76

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φίτζπατρικ 6 (2), Γιάνκοβιτς 16, Οκερέαφορ 5, Αγκμπελέσε 14 (6 ριμπάουντ), Χόκινς 18 (6/6 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Κόττας 2 (4 ριμπάουντ), Καμπερίδης 2, Σπυριδωνίδης 2, Τάλτον, Σκουλίδας, Λοβ 10 (2).

Περιστέρι Βίκος Cola (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10 (2/5 τρίποντα), Γκρέι 14 (3), Σίρκο 5, Ντάνιελ 4, Καράμπελας, Μουράτος 6 (1/5 βολές), Σκορδίλης 10, Χάροου 6, Αγραβάνης, Μπέντιλ 20 (4/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/13 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη).