Ήττα στο Ο.Α.Κ.Α. από την Α.Ε.Κ.

Το ξεκίνημα του δευτέρου γύρου της Basket League βρήκε το Περιστέρι Βίκος Cola να ηττάται από την Α.Ε.Κ. με 96-70.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης δεν ήταν ιδανικό καθώς στα πρώτα δύο λεπτά, η διαφορά είχε φτάσει σε διψήφια επίπεδα (11-1). Το time out όμως που κάλεσε ο Αργύρης Πεδουλάκης, συνέφερε τους παίκτες του και με τους Jordan Callajan, Steven Gray και Ben Bentil να ευστοχούν πίσω από τα 6.75μ. η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (17-16) πριν οι Γάιος Σκορδίλης, Βασίλης Μουράτος και Παναγιώτης Βασιλόπουλος αναλάβουν δράση και βάλουν μπροστά τον Γ.Σ.Π. με 23-21. Με 1/2 βολές ο Σκορδίλης έκανε και το +3 (21-24), για να ακολουθήσει η απάντηση της Α.Ε.Κ. όπου με σερί 9-0 βρέθηκε ξανά στην θέση του οδηγού (30-24 στο 13ο λεπτό). Το προβάδισμα ωστόσο, άλλαξε εκ νέου χέρια όταν οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έτρεξαν σερί 0-10 για το 30-34, ενώ με τον Ζώη Καράμπελα να μοιράζει ασίστ στους Σκορδίλη και Bentil πριν ευστοχήσει και σε τρίποντο, το σκορ έφτασε 39-41. Με γκολ-φάουλ του Jordan Theodore η Α.Ε.Κ. προσπέρασε ξανά (42-41) κρατώντας τα ηνία έως ότου οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια (49-44).

Με την επιστροφή στο παρκέ, το Περιστέρι Βίκος Cola δέχθηκε ένα επί μέρους 19-4 και βρέθηκε να “κυνηγάει” διαφορά 20 πόντων (68-48 στο 25ο λεπτό) η οποία έφτασε και το -24 όταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έκανε το 76-52. Δια χειρός Σκορδίλη όπου σημείωσε οκτώ συνεχόμενους πόντους, το σκορ έγινε 76-60 με το -16 να είναι η κοντινότερη απειλή για την ομάδα των Δυτικών προαστίων που γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα του.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 49-44, 76-56, 96-70