Έχασε στις λεπτομέρειες (91-83) από τον Προμηθέα

Το Περιστέρι bwin παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού ηττήθηκε (91-83) στις λεπτομέρειες από τον Προμηθέα στην Πάτρα για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη κυριάρχησαν σε μεγάλο μέρος του παιχνιδιού όμως στο φινάλε κάποια άστοχα ανοιχτά σουτ και κάποια εύστοχα από την πλευρά των Πατρινών έδωσαν στους γηπεδούχους τη νίκη.

Στην αρχή της αναμέτρησης οι δυο ομάδες συμβάδιζαν (6-6 στο 3.30’’), όμως οι λύσεις από τους Τρέβις Σίμπσον και Άντονι Κάουαν Τζούνιορ επέτρεψαν στον Προμηθέα να πάρει μια σημαντική διαφορά (20-10 στο 6.40’’).

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη αντέδρασαν και με δυο τρίποντα του Νίκου Χουγκάζ, αλλά και καλάθια από τους Ντένμον, Φρανσίσκο και Χάμερ πλησίασαν σε «απόσταση βολής» (29-27) πριν ευστοχήσει στη λήξη του πρώτου 10λεπτου (31-27) ο Νίκος Γκίκας.

Στο δεύτερο 10λεπτο ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο (38-33 στο 14’), βρέθηκε και στο +6 (43-37 στο 16’) και σ’ εκείνο το σημείο ο Κόντιτ σταμάτησε αντικανονικά τον Φρανσίσκο στερώντας ένα καθαρό καλάθι για τους «κυανοκίτρινουες».

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δυο ομάδες να έχουν ισορροπία (47-47, στο 20’).

Στο δεύτερο μέρος το Περιστέρι bwin προηγήθηκε (54-57 στο 23.30’’) με τον Μίρο Μπίλαν, όμως ο Κουλμπόκα και ο Σίμπσον με τρίποντα έδωσαν «αέρα» 9 πόντων (64-55 στο 27’) στους γηπεδούχους.

Το Περιστέρι bwin ωστόσο με πιεστική άμυνα και καλάθια του Μάρκους Ντένμον που «συνδέθηκε» με το καλάθι επέστρεψαν (68-65 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, ο Προμηθέας με τρία συνεχόμενα τρίποντα από τους Τρέβις Σίμπσον (δυο) και Άντονι Κάουαν Τζούνιορ πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα 12 πόντων (77-65 στο 32’), ενώ το διεύρυνε κιόλας στο +13 (84-71 στο 35’).

Στη συνέχεια το Περιστέρι bwin αντέδρασε αξιοποιώντας τα λάθη γων γηπεδούχων και μείωσε σε 84-80 (στο 37’).

Μέχρι εκείνο το σημείο οι ελεύθερες βολές ήταν 18-2 για τους Πατρινούς με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν πάει στο μπόνους ούτε μια φορά, καθώς οι δυο βολές ήταν προϊόν επίθεσης που τελείωσε με «καλάθι και φάουλ»!

Μάλιστα στο 38’ με το σκορ να είναι 85-80 οι ελεύθερες βολές ήταν 20-2 υπέρ των Πατρινών. Εν τέλει το Περιστέρι bwin ηττήθηκε, καθώς παρά την προσπάθεια στο τέλος δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Συμεωνίδης, Κάρδαρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-27, 47-47, 68-65, 91-83.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 13 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 13 ασίστ), Μουράτος 4, Σίμπσον 23 (4/4 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Χογκ 11 (5/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Κουλμπόκα 10 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κοντίτ 15 (5/6 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Τσαϊρέλης 4, Γκίκας 7 (1), Τόμασον 4.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Μπίλαν 18 (9/14 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Φρανσίσκο 6 (2/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πουλιανίτης 4, Ντένμον 19 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές), Κασελάκης 2, Κόλμαν, Μωραΐτης 9 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Ραντάνοβ 4, Χουγκάζ 6 (2), Χάμερ 15 (7/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

«Στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, ειδικά επιθετικά κάναμε εξαιρετική δουλειά»

Μετά το τέλος του αγώνα με τον Προμηθέα στην Πάτρα, ο προπονητής του Περιστερίου bwin Βασίλης Σπανούλης, δήλωσε: «Ήρθαμε να παίξουμε ένα παιχνίδι που ήταν πάρα πολύ σημαντικό και για τις δυο ομάδες.

Είχαμε προετοιμαστεί πάρα πολύ καλά όλη την εβδομάδα. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, ειδικά επιθετικά κάναμε εξαιρετική δουλειά.

Μοιράσαμε σωστά την μπάλα και για παράδειγμα ο Σιλβέιν (Φρανσίσκο) μπορεί να σκόραρε 6 πόντους, αλλά είχε 11 ασίστ, αυτό είναι τρομερό νούμερο.

Κάποια ελεύθερα σουτ ειδικά στην τρίτη περίοδο, δεν τα βάλαμε. Εκεί, ο Προμηθέας έβαλε τα σουτ και ξέφυγε στο σκορ».

Και συμπλήρωσε: «Ήταν ένα παιχνίδι με πάρα πολύ επαφή, πάρα πολύ ένταση.

Θέλω να ξαναδώ το παιχνίδι πραγματικά γιατί είχαμε φτάσει στο 38’ και είχαμε εκτελέσει 2 βολές και είχε εκτελέσει περίπου 20 ο Προμηθέας. Θέλω να ξαναδώ το παιχνίδι για να έχω πιο καλή εικόνα.

Συγχαρητήρια στον Προμηθέα και πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου που τα έδωσαν όλα».

Από την πλευρά του ο προπονητής του Προμηθέα Γιάννης Χριστόπουλος, υποστήριξε: «Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά, ακόμη ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για μας σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.

Ανταποκριθήκαμε όπως έπρεπε. Το επόμενο παιχνίδι είναι το πιο δύσκολο, όπως πάντα λέμε».