Έχασε (89-80) στο τέλος από τη Ντιζόν, θέλει τη ρεβάνς το Περιστέρι bwin!

Με αποφασιστικότητα και πάθος μπήκε το Περιστέρι bwin στο Palais des Sport «Jean-Michel Geoffroy» απέναντι στη Ντιζόν και παρότι είχε τον έλεγχο σε μεγάλο μέρος της αναμέτρησης ηττήθηκε με 89-80 στο πρώτο παιχνίδι των Play-Ins και πλέον θέλει την επόμενη Τρίτη (10/1) στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» να φέρει τη σειρά στα ίσια και να επιστρέψει στη Γαλλία για να διεκδικήσει την πρόκριση στο Top-16 του Basketball Champions League.

Οι 55 πόντοι που δέχθηκαν οι παίκτες της ελληνικής ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καθοριστικοί, προκειμένου να επικρατήσουν στο τέλος της αναμέτρησης οι Γάλλοι.

Ο Μάρκους Ντένμον, ο Δημήτρης Αγραβάνης και ο Μίρο Μπίλαν αποτέλεσαν τις επιθετικές σταθερές για τους «κυανοκίτρινους», που ήταν άστοχοι περιφερειακά σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που στο δεύτερο κυρίως μέρος ήταν πιο αποτελεσματικοί με τους Μαρκίς ΜακΝτάφι, Χόλστον, Γουέρ και Χρόβατ φτάνοντας στη νίκη.

Το Περιστέρι bwin μπήκε δυνατά (2-6 στο 2’ και 11-14 στο 7.20’’) απέναντι στους Γάλλους που δυσκολεύονταν να φτάσουν στο καλάθι. Οι Γουέρ και Χρόβατ επέτρεψαν στη Ντιζόν να περάσει μπροστά (28-25 στο 15’ και 30-29 στο 17’), όμως στη συνέχεια ο πολύ καλός Σιλβέιν Φρανσίσκο καθοδήγησε με μαεστρία τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη και με μεγάλα σουτ επέτρεψε στην ελληνική ομάδα να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με τη διαφορά στο +6 (34-40, στο 20’).

Στην επανάληψη, το Περιστέρι bwin με τον Μάρκους Ντένμον να σκοράρει προηγήθηκαν με 8 πόντους (34-42 στο 21’ και 36-44 στο 21.30’’). Παρά τα καλάθια του ΜακΝτάφι οι «κυανοκίτρινοι» διατηρούσαν μια απόσταση ασφαλείας (43-50 στο 24’). Η άνοδος του Χόλστον και τα χαμηλά ποσοστά στο περιφερειακό σουτ για την ελληνική ομάδα επέτρεψε στην Ντιζόν να ισοφαρίσει (58-58 στο 28.30’’) και να περάσει μπροστά (64-60, στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι ΜακΝτάφι και Χόλστον με την βοήθεια του Χόρβατ διατηρούσαν μπροστά στο σκορ την γαλλική ομάδα (73-71 στο 33.20’’). Όμως, ο Δημήτρης Αγραβάνης που ήταν πολύ καλός έδωσε ξανά προβάδισμα στο Περιστέρι bwin (73-74 στο 34’). Με ένα μικρό σερί 7-0 με τους Γουέρ, ΜακΝτάφι και Χρόβατ η Ντιζόν πήρε προβάδισμα με +6 (80-74 στο 36’). Κι έκτοτε δεν απειλήθηκε, καθώς ο Χόρβατ ήταν ψύχραιμος από την γραμμή της φιλανθρωπίας και ο Γουέρ αποτελεσματικός στα σουτ από μέση απόσταση με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα για το Περιστέρι bwin.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λίστσκα, Λούκις, Μπακί

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 34-40, 64-60, 89-80

ΝΤΙΖΟΝ (Μάρκοβιτς): Μπρέμπλι 4 (4 ριμπάουντ), Χόλστον 15 (3/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χρόβατ 18 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), ΜακΝτάφι 27 (7/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Γουέρ 15 (7/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Αλίνγκ 6, Ντουκοτέ 5, Γκοτιέ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Αγραβάνης 22 (8/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ντένμον 21 (1/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4/5 βολές), Φρανσίσκο 9 (4/13 σουτ, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Μωραΐτης, Περσίδης, Μπίλαν 18 (7/10 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τζούστον 6 (3/4 δίποντα), Κασελάκης 2, Πουλιανίτης 2, Ραντάνοβ 2

«Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καταστροφή»!

Μετά το τέλος του αγώνα με την Ντιζόν, ο προπονητής του Περιστερίου bwin, Βασίλης Σπανούλης, δήλωσε: «Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλοί και ακολουθούσαμε το πλάνο μας. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καταστροφή! Στη συγκέντρωση μας, στην άμυνα μας, ήταν καταστροφή. Δεχθήκαμε 55 πόντους και σε τέτοιο ματς αυτό είναι απαράδεκτο. Είναι απίθανο να κερδίσεις εκτός έδρας, αν δέχεσαι 89 πόντους και από αυτούς, τους 55 στο δεύτερο ημίχρονο». Και συμπλήρωσε: «Είναι απαράδεκτο. Δεν είναι αυτός ο τρόπος που θέλω να παίζουμε. Ελπίζω να κερδίσουμε στην έδρα μας και να επιστρέψουμε πάλι εδώ».

Ο Σιλβέιν Φρανσίσκο από την μεριά του, υποστήριξε: «Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τον έλεγχο στην άμυνα και την επίθεση. Ελέγχαμε τα πάντα! Στο δεύτερτο ημίχρονο και ειδικά στο τρίτο 10λεπτο όμως, αφήσαμε τη Ντιζόν να παίξει όπως ήθελε. Δεχθήκαμε 30 πόντους στο διάστημα αυτό κάτι το οποίο απαγορεύεται αν θες να κερδίσεις εκτός έδρας. Είμαστε απογοητευμένοι γι’ αυτή την ήττα. Έχουμε το ματς στην έδρα μας τώρα και πρέπει να επιστρέψουμε εδώ…». Και πρόσθεσε: «Να είμαστε συγκεντρωμένοι και να μην παραδινόμαστε όταν οι διαιτητές δεν μας δίνουν κάποια φάουλ».